Słubice: 22 kwietnia 2018   |   Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
reklama
reklama

Finał konkursu historycznego o stanie wojennym

Za nami konkurs wiedzy historycznej pt. "Stan wojenny w Polsce - smutna historia naszej Ojczyzny", który zorganizował Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dla młodszych był konkurs rysunkowy.

konkurs stanwojenny02

Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach swoimi działaniami chce rozbudzać postawy patriotyczne młodych ludzi. Konkurs został zorganizowany w celu zainteresowania uczniów ze Słubic najnowszą historią Polski. Do współpracy przy jego organizacji zaproszono wojewodę lubuskiego, burmistrza Słubic oraz starostę słubickiego.

Konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odbył się 9 grudnia. Uczniowie w pierwszej kolejności rozwiązywali test składający się z 35 pytań. Niektórzy z nich uzyskali w teście jednakową liczbę punktów. Spowodowało to konieczność ustnej dogrywki. Ostatecznie wyniki kształtują się następująco.

GIMNAZJUM
 1. Wiktoria Głowacka
 2. Joachim Wanago
 3. Cyprian Jurkowski
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
 1. Robert Sękowski
 2. Przemysław Oczyński
 3. Patrycja Jończyk
W dniu rozgrywania konkursu dla starszych nastąpiło również rozstrzygnięcie części przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych. Przesłali oni na konkurs swoje prace plastyczne, które zostały ocenione przez jury wskazane przez SKBP. Największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Słubicach oraz Szkoły Podstawowej z Kunowic.

konkurs stanwojenny

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
 1. Aleksandra Sierżant / Krystian Małyszek
 2. Herbert Kania
 3. Ola Polikowska
WYRÓŻNIENIA
 • Sebastian Sułek
 • Zuzanna Marszałek
 • Patryk Zbutowicz
 • Marcin Szkoda
 • Jakub Szczerbin
 • Natalia Wojtowicz
 • Adam Gądecki
 • Kinga Wlaźlak

Wszyscy uczestnicy i finaliści konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. W imieniu starosty ufundowane przez niego książki historyczne wręczył uczestnikom naczelnik Wydziału Spraw Społecznych starostwa Wojciech Skwarek. Wysiłek organizatorów i uczestników doceniły władze państwowe. Na ręce przewodniczącego komitetu Józefa Stupienko trafiły listy gratulacyjne z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.


konkurs stanwojenny03

Wystawę prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie można oglądać w Urzędzie Miejskim w Słubicach (foyer, II piętro). Obok niej zainstalowano także wystawę prasy z tzw. "drugiego obiegu" z czasów stanu wojennego.

---

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Słubicach oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Słubicach (dziękujemy).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama