Słubice: 28 maja 2018   |   Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
reklama
reklama

Prof. Beata Halicka z nagrodą Identitas 2016

Profesorka poznańskiego UAM Beata Halicka otrzymała Nagrodę Historyczną Identitas 2016. Wyróżnienie przyznano jej za książkę pt. "Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-1948".

beata halicka
Prof. Beata Halicka

Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie przez fundację o tej samej nazwie. Otrzymują ją najlepsze książki poprzedniego roku: jedna w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, a druga w obszarze historii. W tym roku w konkursie znalazło się około stu książek zgłoszonych przez wydawnictwa, pracowników naukowych, profesorów nauk humanistycznych, redaktorów naczelnych oraz samych autorów.

Nagrodzona publikacja Beaty Halickiej pomaga zrozumieć, co wydarzyło się na Środkowym Nadodrzu pod koniec drugiej wojny światowej i na krótko po jej zakończeniu. Autorka analizuje proces niemal całkowitej wymiany ludności trafiając w sedno polsko-niemieckiego dialogu historycznego. Więcej o swojej książce Beata Halicka opowiada w materiale wideo udostępnionym na platformie Platon TV - ZOBACZ.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Wydarzenie swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Laureatka otrzymała 40 tysięcy złotych oraz pamiątkową statuetkę. Darczyńcą nagrody głównej była Fundacja PZU.

Profesor Beata Halicka jest kulturoznawcą, profesorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2013 roku pracuje w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach, będącym wspólną jednostką badawczą poznańskiej uczelni i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W latach 2006-2014 wykładała historię kultury Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Viadrina w Frankfurcie nad Odrą.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama