Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Samorządy z naszego regionu przystąpiły do ogólnopolskiej akcji "Stop dopalaczom". Uczniowie z lubuskich szkół, w tym z terenu powiatu słubickiego, wezmą udział w spotkaniach edukacyjnych, otrzymają także komiks przestrzegający ich przed zażywaniem niedozwolonych środków.

dopalacze1
"Mocarz" ma przekonać o szkodliwości dopalaczy (fot. Starostwo Powiatowe)

Problem nielegalnych substancji psychoaktywnych znany jest powszechnie nie od dziś. Dotyka on szczególnie młodych ludzi, dla których wchodzenie w dorosłość jest często trudnym momentem. Niekiedy szukają oni złudnej pomocy i odreagowania stresu w środkach psychoaktywnych.

Stąd pomysł na akcję „Stop Dopalaczom”, która prowadzona jest na terenie całego kraju. W województwie lubuskim jej inicjatorem i organizatorem jest Gazeta Lubuska. Do akcji dołączyło już kilkadziesiąt lubuskich szkół. Teraz zawita także do dzieci i młodzieży z Górzycy, Ośna Lubuskiego, Rzepina oraz Słubic.

- W ramach kampanii będziemy rozmawiać na temat właściwości uzależniających, efektów używania dopalaczy, jak i legalności tych środków. Liczymy na udział młodzieży, rodziców oraz nauczycieli, by wspólnie obalać mity związane z dopalaczami - mówi Sabina Matkowska pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów społecznych w gminie Słubice.

"Mocarz" wkracza do akcji

W prowadzeniu kampanii ma pomóc... komiks pt. "Mocarz". Mocarz to jeden z najbardziej szkodliwych dopalaczy, którego toksyczne związki działają silniej od marihuany. Nieprzypadkowo więc nazwa ta została użyta jako tytuł komiksu edukacyjnego, który wkrótce trafi do rąk słubickiej młodzieży. Jego autorem jest Wojciech Stefaniec, grafik i rysownik komiksowy pochodzący ze Słupska. Wydawnictwo to ukazuje co dzieje się z człowiekiem zażywającym dopalacze i do czego to prowadzi. Czytelnicy znajdą w nim również informacje, gdzie szukać pomocy.

Gmina Słubice zakupiła aż 700 sztuk komisku, które będą kolportowane w szkołach, przede wszystkim gimnazjach. 200 komiksów zabezpieczyło także Starostwo Powiatowe w Słubicach. Trafią one do uczniów klas pierwszych szkół podlegających pod powiat (Zespół Szkół Licaealnych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych, Zespół Szkół Technicznych i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy).

- Uważam za dobry pomysł obrazkowe przedstawienie tego narastającego, społecznego problemu. Mam nadzieję, że forma komiksowych kadrów, z którymi młodzi ludzie mają często do czynienia, sprawi, że dwa razy pomyślą zanim sięgną po "Mocarza", "Kosiora" czy inną tego typu zabójczą substancję - podkreśla Marcin Jabłoński, starosta słubicki.

dopalacze2
Komiks informuje także gdzie szukać pomocy (fot. Starostwo Powiatowe)

Będą edukować młodzież


Komis to jednak nie wszystko. Głównym celem akcji jest informowanie młodzieży o negatywnych skutkach stosowania dopalaczy. Kampania ma na celu uświadomienie jak szybko okazjonalne stosowanie tych środków może uzależnić, spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dlatego pod koniec stycznia w słubickich szkołach ruszy program edukacyjny przygotowany we współpracy ze specjalistami terapii uzależnień. Będą warsztaty, spotkania i zajęcia tematyczne - nie tylko dla uczniów, ale także rodziców i kadry pedagogicznej. Eksperci pomogą dorosłym jak właściwie rozmawiać z młodzieżą na temat dopalaczy i szybko wykrywać zagrożenie.

Statystyki nie napawają optymizmem

Jak wynika ze statystyk lubuskiego Sanepidu, przez cały 2014 rok odnotowano w naszym województwie 45 przypadków zatruć dopalaczami. W 2015 było ich już 426. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu była również jedna ofiara śmiertelna.

Coraz częściej młodzi ludzie, niestety także ze Słubic, trafiają do szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Ciborzu, gdzie są leczeni z uzależnień od środków psychoaktywnych. Kampania "Stop Dopalaczom" ma odwrócić tę tendencję.

- Po zażyciu toksycznych substancji wiele osób popada w problemy z prawem, dotykają ich choroby psychiczne. Będziemy przed tym przestrzegać i jednocześnie edukować - wyjaśnia S. Matkowska.
dla sporting-międzyzdroje.pl
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.