Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ruszył projekt „Jutro zaczęło się wczoraj” realizowany w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Od prowadzącego projekt Kamila Szloska otrzymaliśmy relację z pierwszego wydarzenia - wycieczki rowerowej do Kłopotu, która odbyła się 28 marca.

Silna grupa 12 osób, na trasie Świecko-Kłopot-Świecko, zwiedziła okoliczne miejscowości, lasy i dolinę rzeki Odry. Uczestnikami wycieczki byli mieszkańcy gminy Słubice.

Grupa pełna energii ruszyła spod pomnika pamięci więźniów obozu pracy w Świecku, gdzie wysłuchała kilku słów o smutnej historii tego miejsca. Ze Świecka ruszyliśmy do Rybocic, gdzie stoi zabytkowy kościół gotycki jeszcze z czasów średniowiecznych, który został później przebudowany. Prawdopodobnie pod fundamentami istnieją tajemnicze krypty. Rybocice kiedyś słynęły z fabryki papieru napędzanej nurtem rzeki Ilanki i z młynów. Była to jedna z najbardziej dochodowych miejscowości z majątków Frankfurtu. Nad rzeką Ilanką dowiedzieliśmy się kilku faktów o gatunkach nad nią spotykanych (storczyki, śnieżyce wiosenne, żółwie błotne) i cennych siedliskach (łęgi jesionowo-olszowe, torfowiska).

Następnie podążyliśmy ku ujściu rzeki Pliszki, gdzie obserwowaliśmy przyrodę budzącą się do życia. Mogliśmy posłuchać i poznać zamieszkujące tam ptaki. Pierwiosnek dawał tu swe znaki. Grupa mogła zobaczyć jak wyglądają łęgi wierzbowe po stronie niemieckiej i dowiedzieć się przyczyny ich powstania i stopniowego wyginięcia. Mieliśmy okazję zobaczyć, że Odra to nie tylko rzeka, ale również od lat droga wodna dla barek i statków.

Kolejnym punktem wycieczki były lasy puszczy rzepińskiej, które powstały w wyniku dużego zapotrzebowania na drewno w XVIII i XIX w. Zostały obsadzone sosną zwyczajną, ponieważ ona najlepiej rosła na słabej glebie piaszczystej. Następnie udaliśmy się na wał i ujrzeliśmy cudowny widok pobliskich pól powstałych w wyniku odcięcia znacznej części doliny Odry od jej zalewów. Osadnicy przebudowali koryto i ukształtowali tą okolicę tak aby zmniejszyć ryzyko powodzi i wykorzystać żyzne gleby doliny tej dużej rzeki nizinnej. Usłyszeliśmy też ciekawą historię na temat lądolodów, które postępując i cofając się wpłynęły na ukształtowanie terenu widoczne po dziś dzień. Bogactwo gatunków zamieszkujących te tereny pozostało. Poznaliśmy Bieliki, które odpoczywały sobie na drzewie opodal naszej trasy. Widzieliśmy sarny, żurawie, łabędzie, wiele gatunków dzikich kaczek, czaple białe i wiele innych.

Tak trafiliśmy do Kłopotu, miejscowości słynącej z dużej kolonii bociana białego. Tam zwiedziliśmy muzeum bociana i dowiedzieliśmy się interesujących wiadomości nie tylko o tym sympatycznym ptaku, ale również o możliwości ochrony ptaków mieszkających w pobliżu człowieka, a także o Krzesińskim Parku Krajobrazowym. W Kłopocie uczestniczyliśmy również w ognisku z kiełbaskami. Mamy nadzieję, że kolejne wycieczki będą równie ekscytujące i pouczające jak ta, którą odbyliśmy.



Kolejne wycieczki już 11-tego i 12-tego kwietnia. Pierwszego dnia po terenie gminy Słubice, następnie po gminie Cybinka. Tym razem będziemy przemieszczać się busem. Przewodnicy zapoznają uczestników z historycznymi i przyrodniczymi ciekawostkami wybranych lokalizacji. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie + 48 95 75 92 444 lub w siedzibach Fundacji na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince oraz w świetlicy wiejskiej Rybocicach w godzinach otwarcia.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji można znaleźć na stronach Fundacji na rzecz Collegium Polonicum oraz Sektora 3 Słubice. Informacje o wydarzeniach będa również podawane za pośrednictwem portalu Słubice24, który jest wyłączonym patronem internetowym projektu.

[info/foto: Kamil Szlosek]

Projekt „Jutro zaczęło się wczoraj” jest realizowany w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW – Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum pełni rolę lidera projektu, natomiast do grona partnerów należą Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Cybince, Biblioteka Publiczna w Cybince, Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, Stowarzyszenie Kobiet w Rybocicach „Gospodynie”, Towarzystwo Miłośników Białkowa i Polesia oraz Roland Semik społeczny opiekun zabytków powiatu słubickego.

lokalne partnerstwa

Lokalne Partnerstwa PAFW - Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 rasta_z_miasta 2015-04-08 09:01
"tę okolicę" :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.