Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
10 września pomysłodawcy stworzenia w Słubicach historycznej ścieżki edukacyjnej złożyli na ręce burmistrza Słubic wniosek o zarezerwowanie na ten cel środków w gminnym budżecie. Przedsięwzięcie ma na celu promocję i rozwój wybranych miejsc na terenie gminy Słubice, posiadających walory historyczne oraz krajoznawczo-turystyczne.

Organizatorami tej inicjatywy są Katarczyna Malczewska oraz Roland Semik (twórca powstającego na portalu Slubice24.pl działu historycznego). Złożenie wniosku poprzedziło zbieranie podpisów poparcia w najważniejszych punktach miasta.

Projekt stworzony w oparciu o "Strategię Rozwoju Gminy Słubice na lata 2007-2013" zakłada, iż ścieżka edukacyjna składałaby się z około 25 dwujęzycznych (polsko-niemieckich) tablic informujących o przed - i powojennych losach niektórych miejsc na terenie gminy. Pomysłodawcy akcji przygotowali listę miejsc, które według nich warto upamiętnić.

Warto zaznaczyć, że podobne oznaczenia, realizowane często przy wsparciu środków unijnych (np. z Regionalnych Programów Operacyjnych), pojawiły się już dawno w wielu miastach Polski. Pomijając metropolie takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, to również w mniejszych miejscowościach tegu typu inicjatywy są realizowane przez lokalne władze (np. Karpacz czy Kostrzyna nad Odrą).

Wsparcia projektowi udzieliły następujące organizacje i instytucje:
  • Polska Organizacja Turystyczna,
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej
  • Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą,
  • Deutsches Polen Institut,
  • Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą,
  • Stowarzyszenie Słubfurt,
  • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Gorzowie i Zielonej Górze.
Zobacz pełną treść wniosku  - POBIERZ DOKUMENT

Jednym z patronów medialnych inicjatywy jest portal Slubice24. Złożenie wniosku ma bezpośredni związek z nowym działem historycznym, które zapowiadaliśmy jeszcze w maju. Po wakacyjnej przerwie i wielu tygodniach solidnych przygotowań, nowy dział rusza w najbliższy poniedziałek, 20 września. Redaktorem prowadzącym będzie jeden z pomysłodawców historycznych ścieżek edukacyjnych, Roland Semik.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.