Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gmina Słubice od 2007 roku uczestniczy we współfinansowanym przez Komisję Europejska programie SEMS (Zrównoważone Systemy Zarządzania Energią). Zadaniem programu jest propagowanie oszczędzania energii we wszelkich jej postaciach oraz promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Biuro programu mieści się w budynku Urzędu Miejskiego, ul. Akademicka 1 , w pok. 232, telefon: 95 737 2062 lub 502 232 415.

W ramach projektu działa pod tym samym adresem stały punkt konsultacyjny, (czynny w każdy czwartek w godzinach 12.00 – 16.00 ), udzielający mieszkańcom gminy informacji i porad w zakresie sposobów oszczędzania energii oraz praktycznego stosowania odnawialnych źródeł energii. W razie potrzeby można tu też uzyskać wskazówki dotyczące pozyskania preferencyjnych kredytów na podejmowane przedsięwzięcia , w tym również kredytów hipotecznych na budowę domów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Z inicjatywy projektu SEMS wiosną 2010 rozpoczęła się procedura naboru prywatnych domów mieszkalnych, których właściciele chcą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przeprowadzić  termomodernizację. Po spełnieniu warunków (m.in. wykazanie w audycie energetycznym minimum 30% oszczędności) zadanie może zostać dofinansowane przez program do wysokości 35% poniesionych kosztów. Nabór wniosków w dalszym ciągu trwa, zakończy się wiosną 2011.

Spośród odnawialnych źródeł energii najłatwiej dostępna jest energia słoneczna. W celu zachęcenia mieszkańców Gminy Słubice do jej wykorzystania biuro SEMS wdraża program "Słoneczna Gmina”. Zakłada on pomoc w instalowaniu kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody w domach, w postaci dopłat z projektu lub umożliwiania nabycia kompletnych instalacji z dużą bonifikatą. Zakłada się, że dzięki wsparciu SEMS w ciągu 2 lat w Gminie Słubice zostanie zainstalowanych minimum 100 kolektorów. Dla mniej zamożnych istnieje możliwość pomocy w pozyskaniu preferencyjnych kredytów.

Odnawialne źródło energii to także drewno i biomasa. Są to surowce stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Ich stosowanie w specjalnych piecach lub kominkach także pozwala na wydatne obniżenie kosztów ogrzewania, przy czym najlepsze efekty uzyskuje się w systemach skojarzonych (np. kominek z płaszczem wodnym + piec na gaz lub pellet + kolektory słoneczne). Są to też systemy o najmniejszym stopniu szkodliwości dla środowiska, emitujące najmniej CO² i pyłów do atmosfery. Dodatkową, prawie darmową, energię można też pozyskać wykorzystując pompy ciepła (pobierające ciepło z wnętrza ziemi ) lub małe, przydomowe generatory wiatrowe.

Na terenie Gminy Słubice istnieje już wiele pozytywnych przykładów budowania domów niskoenergetycznych, wykorzystujących nowoczesne, energooszczędne technologie i korzystających z odnawialnych źródeł energii. Mamy z nimi do czynienia szczególnie na nowych osiedlach, na obrzeżach Słubic. Inwestorzy, świadomi korzyści materialnych i ekologicznych, ponieśli często duże nakłady dodatkowe na zrealizowanie swoich projektów. Chcąc docenić ich wysiłek oraz promować pozytywne wzorce pod patronatem Burmistrza Słubic ogłoszony został konkurs na najbardziej energooszczędny dom, wykorzystujący odnawialne źródła energii.

Wszelkie informacje na ten temat, również materiały do pobrania znajdują się na stronie www.sems.slubice.pl

[artykuł reklamowy]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.