Słubice: 26 stycznia 2020   |   Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Trwa plebiscyt Archeologicznych Sensacji. Mogiła z Bitwy pod Kunowicami na liście najważniejszych odkryć w 2019
reklama
reklama

Trwa plebiscyt Archeologicznych Sensacji. Mogiła z Bitwy pod Kunowicami na liście najważniejszych odkryć w 2019

Odkrycie zbiorowej mogiły żołnierzy poległych w Bitwie pod Kunowicami zostało uznane przez środowisko archeologów za jedno z ważniejszych wydarzeń w 2019 roku. Dzięki temu trafiło do plebiscytu „Archeologicznych Sensacji”. Głosowanie odbywa się w internecie, każdy może wziąć w nim udział.

Bitwa pod Kunowicami
G. Podruczny (z lewej) i jego współpracownicy

Sensacyjna wiadomość o odkryciu pojawiła się wczesną wiosną tego roku. Na jednym z placów budowy na terenie osiedla Zielone Wzgórza natrafiono na ludzkie szczątki. Dla prof. UAM dr hab. Grzegorza Podrucznego, który od 10 lat prowadzi badania na temat bitwy, to było jak odnalezienie św. Graala.

Do prac archeologicznych zaprosił najlepszych ekspertów, m.in. Krzysztofa Sochę z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W badania zaangażowanych było wielu pasjonatów historii z naszego regionu, a nawet antropolodzy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich pracy dziś wiemy więcej na temat samej bitwy i tego, co działo się po jej zakończeniu. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ.

Bitwa pod Kunowicami
Masowy grób zawierał szczątki kilkunastu osób

Teraz jest czas na docenienie tego sukcesu. Kunowickie odkrycie trafiło do plebiscytu „Archeologiczne Sensacje 2019” w kategorii „Najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce 2019”. Plebiscyt organizowany jest przez branżowy miesięcznik „Archeologia Żywa”.

O tym, jakiemu wydarzeniu przypadnie w udziale ten zaszczytny tytuł, zadecydują sami odbiorcy. Głosowanie odbywa się w internecie i potrwa do 29 grudnia 2019 roku. My oczywiście zachęcamy do oddania głosu na odkrycie dokonane przez zespół G. Podrucznego.

Szczegóły na stronie:
www.archeologia.com.pl/archeologiczne-sensacje-2019
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama