Słubice: 29 stycznia 2020   |   Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Kolejne próby oszustw metodą na wnuczka - policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa
reklama
reklama

Kolejne próby oszustw metodą na wnuczka - policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Policja w dalszym ciągu przestrzega przed oszustwami metodą „na wnuczka”. Ostatnio w naszej okolicy nasiliły się takie przypadki. Co zrobić, aby ustrzec seniorów przed niebezpieczeństwem?

senior2

Policja otrzymała sygnały o próbach wyłudzeń od mieszkańców m.in. Bieganowa i Cybinki. Akurat w tych przypadkach seniorzy byli czujni i nie dali wywieźć się w pole. Mniej szczęścia miała osoba z Krosna Odrzańskiego, która straciła aż 30 tys. złotych

Jak najczęściej postępują przestępcy? Np. dzwonią informując, że doszło do wypadku drogowego z udziałem bliskiej osoby i potrzebne są pieniądze. Ale to nie jedyny scenariusz. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, a nawet policjantów. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”.

Jak temu zapobiec? – Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania i szczególna ostrożność w kontaktach telefonicznych. Np. policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy – przypomina Magdalena Jankowska z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Ważna też jest rola krewnych, w tym młodszego pokolenia. - Rozmawiajmy z babciami, dziadkami, starszymi sąsiadami i osobami samotnie mieszkającymi, że są oszuści, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość, łatwowierność i zabrać im wszystkie życiowe oszczędności – apeluje M. Jankowska.

Policjanci przygotowali zbiór zasad, o których warto pamiętać, gdy odbierzemy taki telefon lub przed naszymi drzwiami pojawi się obca osoba, która chce od nas pieniędzy.

PORADNIK - METODY OSZUSTW i NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BEZPIECZŃSTWA

W każdym przypadku, gdy tylko podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na policję pod bezpłatny numer 112.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze gminy powinny umożliwić powiatowi sprzedaż terenów szkolnych pod budownictwo?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama