Słubice: 23 stycznia 2020   |   Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Patriotycznie i religijnie z okazji Święta Niepodległości (foto)
reklama
reklama

Patriotycznie i religijnie z okazji Święta Niepodległości (foto)

Msza za ojczyznę oraz odsłonięcie tablicy poświęconej polskiemu żołnierzowi uświetniły obchody Narodowego Święta Niepodległości w Słubicach. 11 listopada w kościele Ducha Świętego padło wiele ważnych słów, odnoszących się nie tylko do historii, ale również teraźniejszości.

Świętoe Niepodległości
Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców

We wspólnych, gminno-powiatowych uroczystościach wzięli udział członkowie obu słubickich parafii oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, ze starostą i burmistrzem na czele. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Henryk Wojnar, proboszcz parafii pw. Ducha Św.

Inwestujmy w dobro

Spróbujmy spojrzeć na nasza ojczyznę, na społeczności lokalne, a zauważymy, ilu jest Polaków skłóconych ze sobą, w pracy, w rodzinie… Coraz więcej niezadowolonych, znających jedynie modlitwę do nieustannego narzekania czy krytykowania, nagrywających przeróżne słowa i obrazy na siebie nawzajem, jakby normalnością stało się kłamstwo. A nie można w imię dobra czynić zła – mówił zatroskany.

Co zatem należy zrobić, jak się temu przeciwstawić? - Zauważmy tych ludzi, którzy chcą walczyć o piękne projekty dla lokalnej społeczności, ojczyzny czy całego świata. Tych, którzy inwestują w dobre życie duchowe, gospodarkę. Tych, którzy chcą budować dobro, wydające owoce teraz i w przyszłości – powiedział H. Wojnar.

Burmistrz i starosta o niepodległości

Po mszy głos zabrali burmistrz Mariusz Olejniczak i starosta Leszek Bajon.

MAriusz Olejniczak
Burmistrz przywołał słowa marszałka J. Piłsudskiego

- 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po rozbiorach i wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Jako Polacy możemy być dumni, że mimo 123 lat niewoli naród nie dał się zniszczyć – powiedział M. Olejniczak. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Natomiast starosta Leszek Bajon przywołał słowa Adama Mickiewicza z Księgi Pielgrzymstwa Polskiego: „O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...” A także zdanie, które powiedział kiedyś Jan Paweł II - że naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę.

Pamiątkowa tablica

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie ufundowanej przez mieszkańców powiatu tablicy poświęconej „Żołnierzowi polskiemu, walczącemu o wolność, honor i niepodległość w kraju i poza jego granicami”. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie starosta, burmistrz i proboszcz, a przybyłe delegacje złożyły pod nią kwiaty.

- Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych. Zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze... W ten sposób chcieliśmy przypomnieć, że pamiętamy. A pamiętaliśmy także o żołnierzach, również tych nieznanych, którzy oddali życie za ojczyznę, ale nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci – podkreślił L. Bajon.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama