Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
We wtorek 20 kwietnia odbędzie się wykład Güntera Verheugena, byłego Komisarza ds. Rozszerzenia UE, który obejmuje honorową profesurę na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wystąpienie zatytułowane będzie "Demokracja i europejska integracja"

Były komisarz UE w semestrze letnim 2010 będzie uczyć młodych studentów z zakresu "Europejskiego rządzenia" - będą to zajęcia ramach kierunku magisterskiego europeistyka (Master of European Studies). Na profesora honorowego został mianowany 15 lutego z inicjatywy wszystkich trzech wydziałów Viadriny.

Gunter Verheugen obejmuje profesurę na Uniwersytecie Viadrina
Foto: newtonline.wordpress.com

Były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wyraził swoje wielkie zadowolenie z możliwości nauczania na jednej z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni wyższych w Niemczech. - Możliwość podzielenia się z młodą generacją doświadczeniem zdobytym podczas pracy nad projektem Europa jest dla mnie bardzo ważna - powiedział po przyznaniu wyróżnienia przez uczelnię.

*Günter Verheugen urodził się 28 kwietnia 1944 i wychował w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1965-1969 podjął studia historii, socjologii i politologii na uniwersytetach w Kolonii i Bonn. Zanim został powołany na komisarza UE w 1999, pełnił funkcję ministra stanu w niemieckim MSZ za kadencji Joschki Fischera. W 1999 roku Günter Verheugen został członkiem Komisji Europejskiej, gdzie nominowano go na Komisarza ds. Rozszerzenia UE. W czasie jego kadencji do Unii przyjęto Polskę i 9 innych krajów. Od końca 2004 roku Verheugen pełnił funkcję Komisarza ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości oraz był zastępcą przewodniczącego Komisji Europejskiej. Za wybitne zasługi na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej Günter Verheugen został odznaczony przez prezydenta Polski Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP (2009) oraz tytułem "Człowieka Roku 2003" przez Gazetę Wyborczą.


Wykład odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 18.15 w gmachu Gräfin-Dönhoff, Europaplatz 1, sala wykładowa HS 1. Wykład jest otwarty - wstęp wolny dla każdego. Po wykładzie odbędzie się niewielkie przyjęcie.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.