Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Collegium Polonicum rozpoczął się kolejny rok akademicki. Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit (oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne) - tego życzyły nowym studentom władze obu uniwersytetów tworzących słubicką placówkę: poznańskiego UAM i frankfurckiej Viadriny.

CP Wallas

- Przystępując do społeczności akademickiej Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, ślubuję: niestrudzenie dążyć do prawdy, rzetelnie zdobywać wiedzę i umiejętności, by dobrze służyć ludziom i Ojczyźnie, postępować uczciwie i odważnie, wykazywać tolerancję i życzliwość wobec innych… - tak rozpoczyna się rota ślubowania, która zabrzmiała w murach Colpolu już po raz 22.

Będą nowe kierunki

O wyjątkowości tego miejsca wspomniał rektor prof. Tadeusz Wallas. – Collegium Polonicum od 1992 roku odgrywa ważną rolę w naszym uniwersytecie, to ważna dla nauki i szkolnictwa wyższego placówka – podkreślał w swojej przemowie. Dodał, że w związku ze zmianami prawnymi, CP ma status filii UAM, pozostając w dalszym ciągu placówką wspólną obu uniwersytetów.

Obecnie CP kształci na 3 kierunkach: filologia germańska, filologia polska jako obca i prawo polsko-niemieckie. T. Wallas przyznał, że w najbliższym czasie zostanie złożony wniosek do ministra nauki i szkolnictwa wyższego na trzy nowe kierunki. To Master of Digital Entrepreneurship, o którym niedawno isaliśmy (ZOBACZ), polish studies oraz logistyka.

inauguracja CP

Ważne miejsce na mapie Europy

T. Wallas życzył studentom, aby dzięki nim słubicka uczelnia była wypełniona duchem nieustannej pracy i nienagannej postawy, a także oczywiście wielu sukcesów – żeby wyszli z tych murów jako ludzie światli, którzy jednocześnie nigdy nie rezygnują z marzeń.

Obecny na inauguracji prezydent Viadriny Jürgen Neyer również podkreślał, że CP jest wyjątkowym miejscem na mapie Europy, symbolem współpracy ponad granicami. – Najważniejsi jesteście wy, studenci, jesteście spoiwem, które nas łączy i utrzymuje w dialogu. Dzięki wam będziemy rozmawiać i dalej się integrować – mówił do zgromadzonych.

CP inauguracja

Inauguracyjnym przemowom przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnych władz. Na uroczystość zostali zaproszeni m.in. starosta Leszek Bajon i burmistrz Mariusz Olejniczak. Były też akcenty artystyczne. Tradycyjnie o muzyczną oprawę zadbał polsko-niemiecki chór Adoramus pod przewodnictwem dr Barbary Weiser-Lada.

Niech ten rok będzie jeszcze lepszy

W imieniu braci studenckiej głos zabrała Katarzyna Szmythaber, przewodnicząca studenckiego samorządu. – To każdy z nas, studentów, wykładowców i pracowników tworzy to miejsce. Studia to nie tylko czas pracy, nauki czy zabawy, ale także czas zawierania nowych znajomości, osiągania celów – podkreślała. Dodała, że studia to najpiękniejszy okres w życiu – i życzyła wszystkim, żeby rozpoczynający się właśnie rok akademicki był lepszy od poprzedniego.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr Bartosz Makowicz, pt. „Etyka, zgodność i uczciwość w organizacjach – o konieczności badań interdyscyplinarnych w dobie cyfryzacji i globalizacji”.

Medale dla zasłużonych pracowników

Inauguracja CP

Ostatnim akcentem immatrykulacji było wręczenie medali 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Trafiły one do rąk tych osób, które wniosły szczególny wkład w powstanie i rozwój CP.

Otrzymali je: Grażyna Twardak (była wieloletnia dyrektor biblioteki CP), dr Jan Zgrzywa (dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego), dr Andreas Billert (wykładowca z Viadriny), Janina Szewczyk (wieloletni pracownik administracyjny CP), Halina Wołowicz (zarządzająca barem Europa), Teresa Lipka (odpowiedzialna za miasteczko akademickie) i Agnieszka Brończyk (zastępca dyrektora CP).

Na uroczystości byliśmy z naszym obiektywem. Poniżej fotki.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.