Słubice: 17 listopada 2019   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Słubice pamiętały o tragicznych losach Sybiraków (foto/wideo)

W Światowy Dzień Sybiraka pod Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę odbyła się uroczystość przypominająca o agresji Rosji sowieckiej na Polskę i wojennych losy naszych rodaków. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz, szkół, przedszkoli i stowarzyszeń.

Dzień Sybiraka

- Składamy dziś hołd wszystkim Polakom, zesłańcom Sybiru, uczestniczącym w zrywach niepodległościowych narodu polskiego, poczynając od konfederatów barskich, przez uczestników insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego oraz styczniowego – tymi słowami powitał zgromadzonych na placu Sybiraków prowadzący uroczystość Józef Stupienko.

W uroczystości – zorganizowanej przez słubickie koło Związku Sybiraków i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej - wzięli udział przedstawiciele władz z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem i starostą słubickim Leszkiem Bajonen na czele. Swoje poczty sztandarowe wystawiły szkoły, a na placu obecni byli uczniowie słubickich szkół i przedszkolaki. Wartę przy pomniku pełnili harcerze ze słubickiego hufca ZHP.

A myśmy szli…

Po hymnie państwowym zabrzmiał również hymn Sybiraków:

"A myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli, i szli – niepokonani!
Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!"

Autorem pieśni jest Marian Jonkajtys, aktor, reżyser teatralny, poeta. Muzykę skomponował Czesław Majewski. Słowa te bliskie są wszystkim tym, którzy przeżyli trudy wygnania – lub znają je z rodzinnych opowieści.

Przypomnieli tragiczne losy

Podniosłym momentem był apel poległych, który poprowadził komendant Straży Miejskiej Wiesław Zackiewicz.

Podczas uroczystości przypomniano tragiczną historię naszej ojczyzny, rozdartej między dwa totalitaryzmy i związane z nią losów zesłańców – referat w imieniu szefa słubickich Sybiraków, Eugeniusza Jurczenko, przedstawił Radosław Hołyński.

Dzień Sybiraka

Cenna lekcja patriotyzmu

Do historii Polski i wojennych losów Polaków w swoim przemówieniu odwołał się również M. Olejniczak, który przywołał słowa Aleksandra Sołżenicyna, zapisane w „Archipelagu Gułag”: „Wolność człowieka psuje, niewola uczy”.

- Gdy patrzmy na to, co dziś dzieje się na świecie, trudno mu nie przyznać racji. Jest to też powód, dla którego powinniśmy przypominać stale o wydarzeniach sprzed 80 lat i traktować je jako naukę. Niech przeszłość będzie dla nas cenną lekcją patriotyzmu – mówił burmistrz. Podkreślił, że dziś nie musimy udowadniać swojego patriotyzmu poświęcając życie, jednak stoi przed nami inne zadanie - obrony pokoju i wartości, które mu sprzyjają.

Z kolei L. Bajon zwrócił się do licznie obecnych na placu młodych ludzi. - Mam nadzieję, że nie będziecie musieli obchodzić nowych takich świąt, że będziecie żyli w wolnej Europie, wolnej Polsce – powiedział starosta. Po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

Uroczystości przyglądaliśmy się z naszym obiektywem. Poniżej nasz materiał. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama