Słubice: 16 października 2019   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jest wyrok w sprawie opłat za terminal w Świecku. Wojewoda musi zwrócić 1.9 mln zł
reklama

Jest wyrok w sprawie opłat za terminal w Świecku. Wojewoda musi zwrócić 1.9 mln zł

Na początku br. informowaliśmy o wzajemnych roszczeniach wojewody lubuskiego i powiatu dotyczących opłat za terminal w Świecku. Kilka dni temu zapadło ważne rozstrzygnięcie w jednej z kilku toczących się spraw. Sąd przyznał rację słubickiemu samorządowi.

terminal swiecko
Kto ostatecznie wygra w sporze o terminal w Świecku?

Chodzi o apelację dotyczącą wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z 6 lipca 2018 roku. Sąd zadecydował wówczas, że skarb państwa (reprezentowany przez wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka) ma zwrócić powiatowi słubickiemu kwotę 1.489.238 zł (plus odsetki) za zakup TTOC w Świecku.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. 12 września br. zapadła decyzja w tej sprawie i sędziowie odrzucili apelację, złożoną formalnie przez Prokuratorię Generalną RP. To oznacza rozstrzygnięcie na korzyść powiatu słubickiego (wyrok jest wykonalny), choć teoretycznie istnieje jeszcze możliwość złożenia wniosku o kasację do Sądu Najwyższego. O tej ewentualności rozmawialiśmy dziś z rzeczniczką wojewody Aleksandrą Chmielińską-Ciepły. Odpowiedź mamy otrzymać jutro.

A jakie będą dalsze kroki władz powiatu słubickiego? - W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim złożymy wniosek o zapłatę należnych pieniędzy. Razem z odsetkami i kosztami procesu to blisko 1.9 mln zł - wyjaśnia Robert Włodek, wicestarosta powiatu słubickiego. I podkreśla, że w stronę wojewody władze powiatu nadal wyciągają rękę. – Jesteśmy otwarci na rozmowy dotyczące wzajemnych roszczeń finansowych – podkreśla R. Włodek.

Decyzję sądu w mocnych słowa skomentował Marcin Jabłoński, były starosta, a obecnie członek zarządu woj. lubuskiego. - Władysław Dajczak, nie bacząc na koszty, podjął próby ekonomicznego zniszczenia powiatu słubickiego. (…) Powinien zapłacić za to z własnej kieszeni – napisał w mediach społecznościowych.

woj konferencja_luw
Władysław Dajczak na konferencji poświęconej terminalowi w Świecku

Odpowiedział mu dyrektor biura wojewody Waldemar Gretka. - Wspomniany spór został zapoczątkowany przez wojewodę Marcina Jabłońskiego i ówczesnego starostę Andrzeja Byckę. Procesy sądowe są tego konsekwencją. (...) Wyrok jest ostatecznie wygraną starosty M. Jabłońskiego nad wojewodą M. Jabłońskim – napisał w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Przypomnijmy, wg wyliczeń władz powiatu, skarb państwa winny jest naszemu samorządowi ponad 22 mln zł. Z kolei służby wojewody mówią o konieczności zapłaty w drugą stronę 23 mln zł. Obecnie trwa kilka postępowań administracyjnych i sądowych, które mają rozstrzygnąć, kto ostatecznie ma rację w sporze o opłaty za terminal w Świecku. Pierwszą batalię wygrał powiat słubicki, jak będzie dalej? Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama