Słubice: 16 grudnia 2019   |   Imieniny: Albina, Zdzisław
reklama
reklama

W Słubicach uczczono 80. rocznicę wybuchu II wojny św.

1 września słubiczanie uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości przygotowane przez władze powiatu odbyły się w kościele Ducha Świętego, natomiast burmistrz spotkał się z mieszkańcami na Placu Sybiraków.

powiat tablica

W kościele najpierw odbyła się uroczysta msza święta z udziałem przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a następnie poświęcono pamiątkową tablicę poświęconą polskiemu żołnierzowi, który walczył i ginął na wielu frontach II wojny światowej.

- Jesteśmy wolnym narodem zjednoczonej Europy. Jednak wolność to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. Z wolności musimy się nauczyć korzystać w taki sposób, aby jej nie utracić i nie być w niej osamotnieni - mówił starosta Leszek Bajon.

W słubickiej świątyni towarzyszyli mu goście, m.in. posłanka Krystyna Sibińska i członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Ważnym akcentem była również obecność Rolfa Lindemanna, starosty niemieckiego powiatu Odra-Szprewa. Listy z okazji obchodów przekazali marszałek województwa Elżbieta Anna Polak i wojewoda Władysław Dajczak.

Plac Sybiraków

Symboliczna uroczystość, organizowana przez władze gminy, odbyła się nieco później na Placu Sybiraków. Pod niedawno odsłoniętym pomnikiem głos zabrał burmistrz Mariusz Olejniczak.

- 80 lat temu nazistowskie Niemcy rozpoczęły wojnę. Dziś patrzymy za Odrę i mamy tam przyjaciół, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze. Ale pamiętajmy, że tylko od nas samych zależy, jakie będą te relacje w przyszłości – powiedział do zgromadzonych M. Olejniczak.

W uroczystości wziął też udział jego odpowiednik z Frankfurtu, nadburmistrz Rene Wilke, oraz były włodarz tego miasta, a obecnie poseł do Bundestagu, Martin Patzelt. W intencji ofiar II wojny św. zmówiono modlitwę, która miała - już tradycyjnie przy tego typu wydarzeniach - ekumeniczny i dwujęzyczny charakter. Na koniec przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki kwiatów.

To jednak nie wszystko. Główna gminna uroczystość związana z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędzie się 2 września o godz. 12:00 na terenie byłego obozu pracy przymusowej w Świecku.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości na Placu Sybiraków.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama