Słubice: 28 stycznia 2020   |   Imieniny: Walery, Radomir, Karol
reklama
reklama

Nad Odrą wspominali ofiary hitleryzmu i stalinizmu

We Frankfurcie zorganizowano obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu. Udział w nich wzięły również władze samorządowe ze Słubic oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

ofiary ffo_2

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku w 70. rocznicę zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow. Jego celem jest upamiętnienie ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych, uczczenie ich pamięci w godny i bezstronny sposób.

Tego dnia w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą spotkali się przedstawiciele władz obu miast: nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke, starosta słubicki Leszek Bajon, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Udział wzięli również reprezentanci słubickich stowarzyszeń: Związku Sybiraków i Związku Dzieci Wojny. Jednym z gości był też Martin Patzelt, były nadburmistrz Frankfurtu, obecnie poseł do Bundestagu.

Była też okazja do historycznej refleksji. Eugeniusz Jurczenko, prezes słubickiego oddziału Związku Sybiraków, przypomniał zgromadzonym najważniejsze okoliczności i przebieg wydarzeń sprzed 80 lat.

„Kto śpi podczas demokracji, budzi się w dyktaturze" – te słowa były motywem przewodnim spotkania. Jego uczestnicy podkreślali, jak ważne jest to, że Niemcy i Polska wspólnie obchodzą ten dzień – jest to znak, który daje nadzieję na pokój i stabilizację.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom totalitaryzmu.

ofiary ffo
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze gminy powinny umożliwić powiatowi sprzedaż terenów szkolnych pod budownictwo?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama