Słubice: 13 listopada 2019   |   Imieniny: Arkadia, Mikołaj, Stanisław
reklama
reklama

Słubiczanie uczcili pamięć powstańców (foto/wideo)

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zmobilizowała cały kraj. Także w Słubicach odbyły się uroczystości upamiętniające ten zryw niepodległościowy. Uroczystość obserwowaliśmy z redakcyjnym obiektywem.

Powstanie Warszawskie

Władze gminy oraz mieszkańcy Słubic spotkali się na placu Sybiraków. Równo o godz. 17 zawyły syreny alarmowe, a następnie głos zabrał burmistrz Mariusz Olejniczak.

- Dziękuję, że możemy wspólnie tę chwilę uczcić i pomyśleć o tych, którzy walczyli – mówił do zgromadzonych. Podziękował za obecność Wolfgangowi Neumannowi, szefowi Rady Miejskiej z sąsiedniego Frankfurtu. – To symbol pojednania polsko-niemieckiego. Mam nadzieję, że będziemy nadal żyć w tak dobrych stosunkach jak obecnie – podkreślał.

Za ofiary powstańczych walk zmówiono modlitwę, którą poprowadził duszpasterz akademicki ks. Rafał Mocny. - Prośmy z ufnością o zbawienie wszystkich poległych w walce o wolność naszej ojczyzny – tymi słowami zainicjował duchową refleksję.

W uroczystościach wzięło udział nieco ponad 50 osób. Oprócz przedstawicieli władz byli też zwykli mieszkańcy, członkowie rozmaitych organizacji i instytucji. Pod znajdującym się na placu Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę złożyli wspólnie wiązanki kwiatów.

Poniżej nasz materiał z uroczystości. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama