Słubice: 26 stycznia 2020   |   Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności W rocznicę powstania zawyją syreny. Burmistrz zaprasza na plac Sybiraków
reklama
reklama

W rocznicę powstania zawyją syreny. Burmistrz zaprasza na plac Sybiraków

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. wybuchło powstanie warszawskie. W 75. rocznicę tego wydarzenia w całym województwie lubuskim zabrzmią syreny alarmowe, żeby oddać hołd uczestnikom i ofiarom powstania. W Słubicach uroczystości odbędą się na placu Sybiraków.

godzina w_slubice

O tej dacie pamięta pewnie niemal każdy Polak – 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

W heroicznej walce trwającej 63 dni poległo lub zaginęło 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, 15 tys. trafiło do niewoli. To nie koniec tragicznego bilansu: w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Dlatego właśnie co roku, nie tylko w Warszawie, odbywają się uroczystości, które o nim przypominają.

1 sierpnia 2019 roku o godz. „W” na obszarze całego województwa lubuskiego zawyją syreny alarmowe. Również w Słubicach rozlegnie się dźwięk syren, który będzie trwał 3 minuty.

Same syreny to jednak nie wszystko. Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak zachęca mieszkańców do przyjścia na plac Sybiraków. - Chcemy oddać hołd tym, którzy ponieśli śmierć i tym, którzy przeżyli. Spotkajmy się jutro o godz. 17, aby pokazać, że pamiętamy o bohaterstwie powstańców – zachęca burmistrz.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama