Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności To oni zdobyli po 6 tys. zł w ramach Działaj Lokalnie
reklama
reklama

To oni zdobyli po 6 tys. zł w ramach Działaj Lokalnie

W tym roku w konkursie Działaj Lokalnie, prowadzonym przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum, konkurencja była naprawdę duża – zgłoszone zostały aż 33 projekty. Komisja wyłoniła 9, które otrzymały dofinansowanie, z czego 5 dziać się będzie w powiecie słubickim.

DL pomoc

W tym roku mieliśmy już 13. edycję tego programu grantowego. Dane liczbowe mogą robić wrażenie - od 2006 roku Fundacja na rzecz Collegium Polonicum przyznała 118 dotacji na łączną kwotę blisko 535 tys. zł.

W tym gronie znaleźli się również tegoroczni zwycięzcy. Do konkursu została zgłoszona rekordowa w ostatnich latach liczba wniosków – aż 33. Spośród nich komisja wyłoniła 9, które otrzymały dofinansowanie. Wynosi ono maksymalnie 6 tys. zł.

Zawsze, kiedy czytam wnioski zdumiewa mnie, jak wiele można zrobić za 6 tys. zł. Nie są to duże kwoty, ale okazuje się, że przy zaangażowaniu lokalnych społeczności da się sporo zmienić w swojej okolicy – mówi Marta Stachowska, koordynator programu z fundacji.

Wśród 9 dofinansowanych projektów, 5 będzie realizowanych na terenie powiatu słubickiego. Poniżej szczegółowe informacje.

Lawendowa Cybinka

Za sprawą Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO, Cybinka wkrótce rozkwitnie lawendą.

DL lawenda

- Otwieramy nową kartę historii swojego miasteczka - od tego roku wszyscy będą kojarzyć je jako Lawendową Cybinkę – podkreśla Eugenia Niedźwiedzka, prezes PRO-EKO. Przyznaje, że pomysł na projekt wziął się z tego, że pod jej domem wysiała się lawenda. Zakwitła i… E. Niedźwiedzka postanowiła zrobić wszystko, żeby lawendy było w Cybince jak najwięcej.

Dlatego stowarzyszenie będzie zachęcać innych do zasadzenia lawendy, kupi sadzonki, a także poprowadzi pachnące lawendowe warsztaty... podczas których opowie o jej wspaniałych właściwościach. Odbędzie się również konkurs fotograficzny o lawendowej tematyce, a na zakończenie – lawendowa biesiada.

Piłkarze zadbają o otoczenie

Piękniej będzie również wokół Wiejskiego Klubu Kultury w Drzeńsku, a to za sprawą członków klubu sportowego „Chrobry” Drzeńsko.

Klubowi wolontariusze zadbają o teren wokół budynku. Powstaną skwerki z zielenią, staną ławki do siedzenia i kosze na śmieci, a także stojak na rowery. Będzie również przygotowane profesjonalne miejsce na ognisko - przy którym młodzież bardzo lubi spędzać czas. W planach jest również odnowienie szachownicy plenerowej. Figury już czekają - będzie można grać!

DL drzensko

Wiata w Ługach Górzyckich

Kolejne miejsce do wspólnych spotkań powstanie w Ługach Górzyckich. To właśnie tu Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Humanitas zachęci mieszkańców do tego, żeby wspólnie zbudowali wiatę i zadbali o teren wokół niej. W wacie staną stoły i krzesła, a dookoła zostaną zasadzone kwiaty. W ten sposób powstanie miejsce do spotkań, którego we wsi brakuje.

Mobilna pierwsza pomoc

Nieco inną tematyką zajmie się grupa nieformalna „Teraz My!” Słubice. Jej członkowie Uruchomią Mobilny Punkt Szkoleniowy i będą uczyć udzielania pierwszej pomocy.

Jest to kontynuacja zeszłorocznego projektu - w ramach którego kupili fantomy i sporo innego sprzętu do nauki udzielania pierwszej pomocy. Przeszkolili łącznie niemal 200 uczniów szkół podstawowych i średnich.

Teraz grupa planuje zorganizować podobne kursy w terenie. Chcą trafić przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

Zdrowe śniadania

Do tematyki związanej ze zdrowiem odwołuje się również projekt „Akcja wakacje – owocowo-warzywne inspiracje” grupy nieformalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Dzięki nim dzieci w okolicznych miejscowościach same przygotują i zjedzą zdrowe śniadania.

DL humanitas

Odbędzie się 8 takich „śniadaniowych” spotkań, każde w innej miejscowości. Rozpoczną się od gimnastyki, a potem dzieci założą fartuszki, wezmą w ręce noże, widelce... i własnoręcznie przygotują zdrowe śniadanie. Potem wezmą udział w "zdrowej" zgaduj-zgaduli, a na zakończenie wszystkie otrzymają dyplomy i drobne upominki.

---

Wszystkie projekty już trwają, ich realizacja zakończy się do końca roku.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama