Słubice: 24 stycznia 2020   |   Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Bus 500+ odwiedził Słubice. Wojewoda zachęca do składania wniosków
reklama
reklama

Bus 500+ odwiedził Słubice. Wojewoda zachęca do składania wniosków

Busem promującym rządowy program 500+ przyjechali do Słubic wojewoda lubuski Władysław Dajczak i Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w urzędzie wojewódzkim. Zachęcali mieszkańców do korzystania ze świadczenia i składania wniosków.

bus 500_2

Bus 500+ odwiedził Słubice 3 lipca w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej, dotyczącej tego właśnie programu. Słubice były trzecim przystankiem na trasie, po Kostrzynie nad Odrą i Górzycy.

Wojewoda Władysław Dajczak przypomniał, że od 1 lipca program Rodzina 500+ obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia, również te pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe jest już składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia będzie można to zrobić drogą tradycyjną.

- Myślę, że są to dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu słubickiego. Do tej pory w tym powiecie z programu korzystało ponad 3800 dzieci, od 1 lipca będzie to ponad 7700 dzieci, wzrost wyniesie więc 101 proc. – wyliczał W. Dajczak podczas brifingu prasowego z dziennikarzami, który odbył się na placu przed Urzędem Miejskim.

Kasa dla wszystkich dzieci

W samych Słubicach wzrost liczby dzieci korzystających z programu wyniesie ok. 68 proc., ale np. w Rzepinie będzie to aż 143 proc., a w Górzycy 138 proc. A są to niemałe kwoty. – Rodziny z powiatu słubickiego w ramach programu 500+ otrzymały ze środków rządowych ok. 80 mln zł – podkreślił W. Dajczak. I zachęcał do składania wniosków drogą elektroniczną, co umożliwi szybką wypłatę środków.

bus 500_1

Grażyna Jelska wyjaśniła, że obecnie nie są sygnalizowane żadne większe problemy z realizacją tego programu. – Pierwszego dnia zdarzało się, że system się zawieszał, w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców woj. lubuskiego, ale obecnie można składać wnioski bez problemów – powiedziała.

Słubiczanie już składają

Słubicki Ośrodek Pomocy Społecznej planuje, że pierwsze przelewy z 500 + trafią na konta już 18 lipca. – Spodziewamy się ok. 3 tys. wniosków, dwa razy więcej niż do tej pory. Tylko 1 lipca słubiczanie złożyli 350 wniosków – wymienia Dorota Trafna, kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego w słubickim OPS. Dodaje, że rodzice uczniów mogą również drogą elektroniczną składać wnioski o 300 zł w ramach programu Dobry Start.

OPS w sierpniu będzie pracował dłużej

Ten, kto woli wniosek złożyć drogą tradycyjną, będzie mógł to zrobić od 1 sierpnia w OPS. Ośrodek planuje wydłużyć w tym miesiącu godziny pracy (dokładne informacje zostaną podane w najbliższym czasie).

bus 500_3

Jesteśmy dobrze przygotowani do przyjmowania wniosków. Będziemy starali się to rodzicom ułatwić, zostaną przygotowane specjalne stanowiska, przy których pracownicy będą pomagać w wypełnianiu dokumentów – mówi Monika Cichecki, kierownik OPS.

Ten, kto ma pytania dotyczące świadczeń, może skontaktować się z referatem świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego – tel. 95 758 60 46 czynny jest codziennie w godz. 7-12.

Tylko jeden wniosek na wszystkie dzieci

O czym należy pamiętać składając wniosek do programu 500+?

Wszystkie dzieci wpisujemy na jednym wniosku, nie składamy osobnego wniosku dla każdego dziecka. Wypełnienie jednego formularza gwarantuje zarówno przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, jak i kontynuację na kolejne, które już wcześniej korzystały z programu. To bardzo ważne – wyjaśnia D. Trafna.

Kolejną ważną podpowiedzią jest to, żeby we wniosku wpisywać miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

D. Trafna wyjaśnia również, że nieco dłuższa jest procedura związana z przyznawaniem 500 plus w przypadku tych osób, które pracują za granicą. Tu wniosek jest wysyłany do weryfikacji do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak złożyć wniosek drogą elektroniczną można dowiedzieć się na stronie: www.gov.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama