Słubice: 17 września 2019   |   Imieniny: Justyna, Narcyz, Franciszek
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Bus 500+ odwiedził Słubice. Wojewoda zachęca do składania wniosków
reklama
reklama

Bus 500+ odwiedził Słubice. Wojewoda zachęca do składania wniosków

Busem promującym rządowy program 500+ przyjechali do Słubic wojewoda lubuski Władysław Dajczak i Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w urzędzie wojewódzkim. Zachęcali mieszkańców do korzystania ze świadczenia i składania wniosków.

bus 500_2

Bus 500+ odwiedził Słubice 3 lipca w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej, dotyczącej tego właśnie programu. Słubice były trzecim przystankiem na trasie, po Kostrzynie nad Odrą i Górzycy.

Wojewoda Władysław Dajczak przypomniał, że od 1 lipca program Rodzina 500+ obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia, również te pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe jest już składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia będzie można to zrobić drogą tradycyjną.

- Myślę, że są to dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu słubickiego. Do tej pory w tym powiecie z programu korzystało ponad 3800 dzieci, od 1 lipca będzie to ponad 7700 dzieci, wzrost wyniesie więc 101 proc. – wyliczał W. Dajczak podczas brifingu prasowego z dziennikarzami, który odbył się na placu przed Urzędem Miejskim.

Kasa dla wszystkich dzieci

W samych Słubicach wzrost liczby dzieci korzystających z programu wyniesie ok. 68 proc., ale np. w Rzepinie będzie to aż 143 proc., a w Górzycy 138 proc. A są to niemałe kwoty. – Rodziny z powiatu słubickiego w ramach programu 500+ otrzymały ze środków rządowych ok. 80 mln zł – podkreślił W. Dajczak. I zachęcał do składania wniosków drogą elektroniczną, co umożliwi szybką wypłatę środków.

bus 500_1

Grażyna Jelska wyjaśniła, że obecnie nie są sygnalizowane żadne większe problemy z realizacją tego programu. – Pierwszego dnia zdarzało się, że system się zawieszał, w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców woj. lubuskiego, ale obecnie można składać wnioski bez problemów – powiedziała.

Słubiczanie już składają

Słubicki Ośrodek Pomocy Społecznej planuje, że pierwsze przelewy z 500 + trafią na konta już 18 lipca. – Spodziewamy się ok. 3 tys. wniosków, dwa razy więcej niż do tej pory. Tylko 1 lipca słubiczanie złożyli 350 wniosków – wymienia Dorota Trafna, kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego w słubickim OPS. Dodaje, że rodzice uczniów mogą również drogą elektroniczną składać wnioski o 300 zł w ramach programu Dobry Start.

OPS w sierpniu będzie pracował dłużej

Ten, kto woli wniosek złożyć drogą tradycyjną, będzie mógł to zrobić od 1 sierpnia w OPS. Ośrodek planuje wydłużyć w tym miesiącu godziny pracy (dokładne informacje zostaną podane w najbliższym czasie).

bus 500_3

Jesteśmy dobrze przygotowani do przyjmowania wniosków. Będziemy starali się to rodzicom ułatwić, zostaną przygotowane specjalne stanowiska, przy których pracownicy będą pomagać w wypełnianiu dokumentów – mówi Monika Cichecki, kierownik OPS.

Ten, kto ma pytania dotyczące świadczeń, może skontaktować się z referatem świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego – tel. 95 758 60 46 czynny jest codziennie w godz. 7-12.

Tylko jeden wniosek na wszystkie dzieci

O czym należy pamiętać składając wniosek do programu 500+?

Wszystkie dzieci wpisujemy na jednym wniosku, nie składamy osobnego wniosku dla każdego dziecka. Wypełnienie jednego formularza gwarantuje zarówno przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, jak i kontynuację na kolejne, które już wcześniej korzystały z programu. To bardzo ważne – wyjaśnia D. Trafna.

Kolejną ważną podpowiedzią jest to, żeby we wniosku wpisywać miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

D. Trafna wyjaśnia również, że nieco dłuższa jest procedura związana z przyznawaniem 500 plus w przypadku tych osób, które pracują za granicą. Tu wniosek jest wysyłany do weryfikacji do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak złożyć wniosek drogą elektroniczną można dowiedzieć się na stronie: www.gov.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama