Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Szkoda parkingowa – czy OC lub AC pokryją taką stratę?
reklama
reklama

Szkoda parkingowa – czy OC lub AC pokryją taką stratę?

oc1

Do uszkodzenia pojazdu dochodzi nie tylko w czasie jazdy. Bardzo często zdarza się, że auto zostaje uszkodzone na parkingu – czy to w trakcie postoju, czy podczas manewrów albo w czasie wsiadania i wysiadania. To dość specyficzne szkody, bo często trudno dojść, kto jest sprawcą. Szkoda mogła się wydarzyć w trakcie, gdy pojazd był zaparkowany, a jego właściciela nie było w pobliżu. Wtedy jedynie od uczciwości sprawcy zależy, czy zostawi dane kontaktowe lub poczeka na właściciela, czy po prostu ucieknie z miejsca zdarzenia.

Szkoda parkingowa – jesteś sprawcą

Jeśli spowodowałeś szkodę parkingową, to przede wszystkim weź za swoje czyny odpowiedzialność. Nawet gdy nie ma w pobliżu właściciela pojazdu, który uszkodziłeś, nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Po pierwsze, to postępowanie niehonorowe i uczciwe – sam będąc poszkodowanym chyba nie chciałbyś, aby ktoś uciekł z miejsca zdarzenia, prawda? Po drugie, taka ucieczka może mieć przykre konsekwencje, bo nie jest wcale pewne, że i tak nie zostaniesz odnaleziony przez poszkodowanego czy policję. Na parkingach często jest monitoring i bardzo łatwo jest ustalić sprawcę zdarzenia. Zdarza się też, że są świadkowie, którzy później pomagają poszkodowanemu. Jeśli poszkodowany wezwie policję – a gdy nie ma sprawcy, to raczej na pewno właśnie tak postąpi – to będzie ona poszukiwać sprawcy. Jeśli znajdzie, to szkody zostaną pokryte z OC sprawcy. Lepiej nie czekać na to, aż policja cię znajdzie i nie uciekać z miejsca zdarzenia, tylko postąpić właściwie: zostawić karteczkę z danymi kontaktowymi za wycieraczką uszkodzonego pojazdu. Właściciel po powrocie do auta na pewno się skontaktuje i będzie można ustalić przebieg wydarzenia, spisać oświadczenie oraz wystąpić o pokrycie strat z OC sprawcy.

oc2

Szkoda parkingowa – nieznany sprawca

Jeśli jesteś poszkodowanym, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i nie zostawił danych kontaktowych, to niestety znajdujesz się w trudnym położeniu. Musisz przede wszystkim zawiadomić policję. Jeśli nie uda się ustalić sprawcy, to są dwa wyjścia. Jeśli masz AC, to szkoda zostanie zlikwidowana z tytułu tej polisy i nie będziesz musiał nic płacić. Jeśli nie masz AC, a sprawcy nie uda się namierzyć ani tobie (np. poprzez media społecznościowe, szukanie świadków czy przejrzenie monitoringu) ani policji, to niestety musisz zapłacić za naprawę szkód z własnej kieszeni. Dlatego warto jest mieć polisę AC – można wyszukać tanie i kompleksowe opcje ochrony na porównywarce IZI.

Szkoda parkingowa z winy pasażera

Nie tylko kierowcy są winni szkodom parkingowym. Dochodzi też nierzadko do sytuacji, w których to pasażer powoduje szkodę w innym pojeździe. – Przykładowo podczas wysiadania z auta, pasażer niefrasobliwie otworzył drzwi i zarysował sąsiedni pojazd – opisuje możliwe zdarzenie analityk z porównywarki IZI.

Jeśli ten pasażer nie jest ani właścicielem, ani współwłaścicielem auta, z którego wysiadał, to nie można dochodzić likwidacji szkód z OC sprawcy. Sprawca bowiem nie był właścicielem auta. Jedyna opcją na niepłacenie z własnej kieszeni jest ubieganie się o pokrycie szkód z prywatnej polisy pasażera – o ile takową ma – albo szukanie sprawiedliwości na zasadach ogólnych, nie zaś poprzez wykorzystanie przepisów dotyczących szkód pojazdów i polis OC czy AC. Zawsze też można ubiegać się o likwidację szkód z własnego AC, jeśli takie zdarzenia wchodzą w jego zakres.

oc3

Zdarzenie losowe wywołujące szkodę parkingową

Co w przypadkach, gdy winny nie jest człowiek, a zdarzenie losowe? Przykładowo spadająca gałąź uszkadza zaparkowany pojazd albo lawina śniegu z dachu powoduje szkody? W tej sytuacji ratuje cię znowu albo tylko AC ze zdarzeniami tego typu wpisanymi w OWU lub polisa all risks, albo ubieganie się o odszkodowanie od zarządców dróg czy budynków, którzy w wyniku zaniechania swoich obowiązków przyczynili się do twojej szkody. W tym drugim scenariuszu, trzeba przeanalizować, czy za spadające gałęzie lub nieodśnieżony śnieg ktoś odpowiadał? Jeśli odśnieżanie leżało w gestii zarządcy budynku, to właśnie od niego można ubiegać się o odszkodowanie. Gdy nie ma takiej osoby, a nie masz też AC, to musisz naprawić szkody za własne pieniądze.

Szkoda parkingowa – jakie ubezpieczenie pokrywa starty?

Podsumujmy zatem:
  • Gdy znasz sprawcę, to z jego OC dojdzie do naprawy szkody parkingowej
  • Gdy sprawca zbiegł, a masz ważne AC, to ta polisa pokrywa szkody
  • Gdy sprawca zbiegł, a masz tylko OC, to musisz za szkody zapłacić sam
  • Gdy winny jest pasażer, ale nie jest on właścicielem ani współwłaścicielem pojazdu, to nie może dojść do likwidacji szkody z jego polisy samochodowej.
[artykuł partnerski]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama