Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
reklama
reklama

Nie będzie oprysków na komary

Ostatnie dni to prawdziwa udręka dla działkowiczów, grillujących w ogrodach, spacerujących nad Odrą. Wszystko przez plagę komarów, których w tym roku jest wyjątkowo dużo. W wielu dyskusjach na ten temat pada pytanie: czy będą opryski? Sprawdziliśmy.

komar

Pytanie o opryski kilka dni temu zadała na forum jedna z naszych czytelniczek - ZOBACZ. Udostępniliśmy je na naszym profilu facebookowym, gdzie wywiązała się ciekawa dyskusja - ZOBACZ. Podobne pytania i rozmowy na temat oprysków pojawiały się w wielu miejscach.

- Komary, tragedia, są wszędzie - narzekała Joanna. - Katastrofa od kilku dni. Nie można na dworze wysiedzieć - wtórował jej Paweł. Z kolei nieco inne zdanie miał Maciej. - Takie opryski przynoszą więcej szody niż pożytku - napisał. - Przyłączam się do pytania. Jak co roku jeden wielki koszmar z komarami i brak oprysków - komentowała Olga.

Z tą sprawą zwróciliśmy się do gminnych urzędników. Kiedyś podobne opryski były wykonywane, a jak jest w tym roku?

- Gmina nie planuje oprysków – odpowiada Beata Bielecka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słubicach. Jak podkreśla, żeby skutecznie walczyć z komarami, opryski należałoby robić z samolotu. To jednak spory wydatek - rzędu setek tysięcy złotych. Z kolei opryski ręczne są tańsze, ale zdaniem urzędników nie przynoszą często właściwego efektu.

Decyzja o opryskach w dużej mierze związana jest z kalkulację finansową. - Konstruując budżet musimy dokonywać wyborów, czy wyremontować na przykład kolejną drogę, która będzie służyła latami mieszkańcom, czy wydać pieniądze na walkę z komarami, nie mając gwarancji, czy przyniesie ona oczekiwane rezultaty – wyjaśnia B. Bielecka.

Zwraca uwagą również na inny aspekt – ekologię. - Zwalczanie komarów środkami chemicznymi jest bardzo szkodliwe dla środowiska, zwłaszcza dla pszczół i organizmów wodnych, dlatego może jednak lepiej przetrwać te kilka tygodni, gdy komary są nadmiernie uciążliwe, niż truć środowisko – podsumowuje.

A jakie jest wasze zdanie? Zapraszamy do komentowania.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama