Słubice: 16 października 2019   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jak będzie wyglądać przyszłość dwumiasta? Słubice i Frankfurt przyjęły plan działania na lata 2020-2030
reklama

Jak będzie wyglądać przyszłość dwumiasta? Słubice i Frankfurt przyjęły plan działania na lata 2020-2030

W Dzień Europy rady miejskie Słubic i Frankfurtu podczas wspólnego posiedzenia jednogłośnie przyjęły Słubicko-Frankfurcki Plan Działania 2020-2030. Dokument jest „mapą drogową” współpracy transgranicznej na kolejne lata. Zawiera strategiczne obszary, cele i konkretne pomysły na to, jak oba miasta chcą współdziałać i współpracować.

Dzień Europy

Jak czytamy w dokumencie, z poprzedniego planu działania, wyznaczonego na lata 2014-2020, udało się zaplanować, rozpocząć lub zrealizować 70 proc. działań. Wśród nich są m.in. wspólna informacja turystyczna, transgraniczny autobus czy połączona sieć ciepłownicza. To już trzeci wspólny plan.

Co będzie działo się w kolejnych latach? Wizja na oba miasta w 2030 roku brzmi: jesteśmy europejskim dwumiastem – społecznym, gospodarczym i kulturowym centrum pogranicza województwa lubuskiego i Brandenburgii.

Wyzwaniem na przyszłość jest to, żebyśmy się stali dwumiastem, w którym język sąsiada nie będzie już stanowił żadnej bariery. To jest do osiągnięcia - mówił podczas wspólnej sesji burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. - Przed laty też mało kto wierzył, że Odra przestanie dzielić, a zacznie łączyć. Ja wierzę, że marzenia są początkiem wszystkiego. Potrzebna jest tylko determinacja. My wielokrotnie pokazaliśmy, że nam jej nie brakuje – podkreślał. Z kolei Rene Wilke, nadburmistrz Frankfurtu, zaznaczył, że oba miasta chcą być znów prekursorem wielu działań.

Dzień Europy

Przyjęty przez radnych dokument zawiera wizje i cele podzielone na 4 obszary: kształcenie (1), jakość życia, infrastruktura i usługi (2), gospodarka (3) oraz komunikacja i partycypacja (4).

Kształcenie

W zakresie kształcenia najważniejsze cele dotyczą np. zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach i szkołach umożliwiających korzystanie z edukacji w kontekście transgranicznym, czy też prowadzenie kursów językowych dla pracowników administracji. Oba miasta stawiają również na naukę języka sąsiada – aby uczyło się go coraz więcej osób po obu stronach granicy.

Jakość życia, infrastruktura i usługi

Jeśli chodzi o obszar związany z jakością życia i usługami, władze obu miast będą zastanawiać się m.in. nad możliwą lokalizacją drugiego mostu na Odrze, planują wprowadzić jednakowe oznakowanie turystyczne, a także rozbudować ścieżki rowerowe. Chcą również wspólnie zarządzać wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi. Do końca 2020 roku zamierzają wypracować wspólne działania w zakresie współpracy w sektorze zdrowia.

Gospodarka

Co w dziedzinie gospodarki? Tutaj zaplanowano m.in. otwarcie polsko-niemieckiego inkubatora przedsiębiorczości, przygotowanie wspólnej kampanii wizerunkowej, zachęcającej zwłaszcza młodych ludzi do zamieszkania na naszym pograniczu, czy wsparcie powstania transgranicznego centrum logistycznego zaawansowanych technologii.

Komunikacja i partycypacja

W obszarze partycypacji Słubic i Frankfurt chciałyby, aby mieszkańcy bardziej angażowali się we współpracę transgraniczną, dlatego planują m.in. stworzenie możliwości aktywnej komunikacji online. Chcą także uruchomić wspólny budżet obywatelski na transgraniczne projekty.

---

Jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce? Wg zapowiedzi urzędników, nad celami określonymi w dokumencie będą pracować polsko-niemieckie grupy robocze, które wspólnie mają tworzyć plan konkretnych działań. Ich przygotowaniom i realizacji będziemy się przyglądać i oczywiście informować naszych czytelników na bieżąco.

Jesteście ciekawi całego dokumentu? Poniżej do pobrania w całości (format PDF).

Słubicko-Frankfurcki Plan Działania 2020-2030
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama