Słubice: 14 listopada 2019   |   Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
reklama
reklama

Koniec poszukiwań na polu bitwy pod Kunowicami

Koniec trwających 10 lat poszukiwań na polu bitwy pod Kunowicami! Ogłosił to prowadzący badania dr hab. Grzegorz Podruczny, profesor poznańskiego UAM. Teraz będzie zajmował się naukowym opracowaniem znalezisk.

kunowice koniec

O działaniach naukowca i jego współpracowników informowaliśmy na naszej stronie wielokrotnie. 19 maja odbyły się ostatnie przeszukiwania terenu jednej z największych bitew wojny siedmioletniej, która miała miejsce w 1759 roku.

- Pozwolenie udzielone przez WKZ i Lasy Państwowe kończy się dnia 31 maja i nie będę wnioskował o jego przedłużenie. Jest rok 2019, a organizowane przeze mnie badania trwają od 2009. Jest więc najwyższy czas, aby zakończyć polową fazę i wreszcie kompleksowo, naukowo opracować wyniki ponad dziesięcioletnich zmagań z kunowicką batalią – wyjaśnia G. Podruczny.

Ostatnie poszukiwania okazały się również owocne. Udało się znaleźć 71 zabytków, w tym: 38 pocisków do broni strzeleckiej, 16 guzików (zarówno XVIII wiecznych, pruskich i rosyjskich, jak i późniejszych), 4 klamry, 3 kartacze, 3 wytopki ołowiane, 2 odłamki granatów haubicznych, 2 monety oraz 3 inne zabytki.

Co wzbudziło największe zainteresowanie naukowca? - Zdecydowanie najciekawszym spośród wczorajszych znalezisk był kartacz ołowiany, a ściślej dwa ołowiane kartacze sklejone ze sobą, o łącznej wadze 314 gram. Innym ciekawym znaleziskiem jest polska moneta, grosz Augusta III Sasa z 1755. Dokonywane pod Kunowicami znaleziska monet wybitych za tego władcy interpretować można jako pozostałość po obozowaniu armii rosyjskiej - opowiada G. Podruczny.

kunowice koniec_2

W trakcie ostatnich poszukiwań nie było sam. Towarzyszyła mu grupa 20-osobowa grupa, wśród nich członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Warta”, Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”, Stowarzyszenia Schron 560 i poszukiwacze niezrzeszeni.

Ich pomoc została doceniona. G. Podruczny wręczył pamiątkowe dyplomy tym, którzy szczególnie zasłużyli się w trakcie poszukiwań. W późniejszym czasie otrzymają je również ci, którzy angażowali się we wcześniejsze akcje, a tego dnia byli nieobecni. Na koniec nie zabrakło też okolicznościowej lampki szampana na polu bitwy.

Co dalej? Teraz naukowiec zajmie wnikliwym opracowywaniem wyników trwających 10 lat badań. O ich efektach będziemy oczywiście informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama