Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Rodzinnie malowali jajka i szykowali palmy (foto)
reklama
reklama

Rodzinnie malowali jajka i szykowali palmy (foto)

Wielkanoc coraz bliżej! To nie tylko wiosenne porządki, ale także szykowanie tradycyjnych palm i pisanek. Za nami wielkanocne warsztaty, które gmina Słubice zrealizowała w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na rodzinę!”. Razem do świąt szykowali się mieszkańcy Nowych Biskupic, a dwa dni później członkowie koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Palmy wielkanoc

Kolorowe kwiaty z bibuły i suszone kłosy, do tego bukszpan, trochę drutu… Sprytne palce, nieco czasu i cierpliwości – to przepis na wielkanocną palmę! 9 kwietnia w świetlicy w Nowych Biskupicach spotkało się wielu mieszkańców sołectwa, którzy wspólnie przygotowywali nie tylko palmy, ale również inne świąteczne dekoracje – w tym oczywiście malowane jajka. 11 kwietnia podobne spotkanie odbyło się w Słubickim Centrum Organizacji Pozarządowych, wspólnie z kołem PZERiI.

Warsztaty odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę!”, w której gmina Słubice uczestniczy od kilku lat. Jej organizatorem jest Krakowska Akademia Profilaktyki.

- Podczas tej kampanii realizujemy szereg różnorakich działań o charakterze profilaktycznym, zgodnych z jej głównym hasłem. Wszystkie oparte są o wartości rodzinne, skupiają się na promowaniu więzi społecznych, rodzinnych, międzyludzkich – opowiada Sabina Matkowska, kierownik Biura Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.

Wyjaśnia, że pomysł na wspólne warsztaty artystyczne zrodził się kilka lat temu – i jak na razie sprawdza się doskonale. Podobne zajęcia są organizowane także przed Bożym Narodzeniem. – Jak widać, cieszą się sporym zainteresowaniem. W tym roku byliśmy w Nowych Biskupicach i spotkaliśmy się z seniorkami, cieszę się, ponieważ jest to coś nowego, czego do tej pory nie robiliśmy – dodaje S. Matkowska.

Palmy wielkanoc

W obu warsztatach wziął udział burmistrz Mariusz Olejniczak. – Bardzo cenię tę tradycję organizacji warsztatów przedświątecznych, to świetnie jednoczy ludzi. Spotykają się, mają chwilę na rozmowę, na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, czy np. świątecznymi tradycjami – uważa burmistrz.

Nie tylko rozmawiał, ale również własnoręczne przygotował świąteczną palmę. Choć przyznał, że od kilku dobrych lat nie jego rodzina nie szykuje ich sama, a kupuje przed kościołem, wspierając w ten sposób szczytny cel. – Za to w moim rodzinnym domu palmy były przygotowywane własnoręcznie, z wierzbowych bazi, zbieranych o odpowiedniej porze, trzciny i innych roślin – wspomina M. Olejniczak.

Do artystycznej pracy zachęcała, motywowała, pomagała i podpowiadała Tatiana Uwarkin, nauczycielka plastyki. Zarażała pasją i starszych, i młodszych. Bo, jak przyznała, nie ma takich którzy nie potrafią. Z toreb wyciągała coraz to nowe skarby, a to kolorowe kwiaty czy figurki wesołych kurek, jajka, wstążki… A dzieci nauczyła robić wesołe kurczaczki z filcu. Każdy znalazł coś dla siebie.

Warsztaty wielkanocne rozpoczęły w gminie kampanię „Postaw na rodzinę!”. Przez cały rok w jej ramach będą odbywać się różne wydarzenia o charakterze profilaktycznym. – Projekt zagości np. w placówkach edukacyjnych, które planują różnego rodzaju spotkania i pikniki profilaktyczne. Biorą w nich udział biorą reprezentanci wszystkich pokoleń, od najstarszych po najmłodszych – wyjaśnia S. Matkowska.

Zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama