Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności X Dyktando Słubickie za nami - znamy tekst i wyniki
reklama
reklama

X Dyktando Słubickie za nami - znamy tekst i wyniki

Tegoroczne, jubileuszowe Dyktando Słubickie nie należało do łatwych! Roiło się w nim od trudnych słów i ortograficznych pułapek… Kto okazał się mistrzem 10. edycji?

Dyktando Słubickie

Dr Jan Zgrzywa, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, nie miał dla tegorocznych uczestników dyktanda litości – przygotował arcytrudny tekst najeżony sformułowaniami takimi jak: „długogałęźne wierzby o kosmatych baźkach” czy „apollińskie postury justinów”.

Przy pisaniu trzeba było nieźle wytężać umysł! Śmiałkowie rywalizowali w dwóch kategoriach: seniorów i młodzieży.

W tej pierwszej grupie najlepszym okazał się Stanisław Gajos, który przyjechał do Słubic aż z woj. kujawsko-pomorskiego. Jak przyznał, na dyktando wybierał się już od kilku lat. – Można powiedzieć, że jestem pasjonatem ortografii, staram się ćwiczyć umysł, rozwiązuję zagadki, to jest zawsze przydatne, dyktanda też. A to było bardzo pouczające, wymagające, bardzo dobry tekst - powiedział naszej redakcji laureat. Drugie miejsce zajął Wojciech Obremski, a trzecie Konrad Nowak.

Wśród młodzieży pierwsze miejsce zajęła Paulina Filipiak – to ona popełniła najmniej błędów spośród wszystkich piszących. Na drugim miejscu uplasowała się Olga Filus, a trzecie zajęła Daniela Duszyńska.

Wojtek Obremski

Zanim ogłoszono wyniki dr Jan Zgrzywa omówił słowa i zwroty, które sprawiły uczestnikom najwięcej kłopotów, wyjaśnił i wytłumaczył wątpliwości. Piszący mieli również mieli możliwość zadania mu pytań. - Język polski jest żywy, dlatego dobrze jest rozmawiać o ortografii i zasadach – przyznał J. Zgrzywa.

Najlepsi odebrali nagrody rzeczowe ufundowane przez Collegium Polonicum, a były to m.in. smartwatch, głośnik i słuchawki bezprzewodowe. Wręczył je prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dyktanda, a także tym, którzy wzięli w nim udział. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie. Myślę, że jest to wydarzenie, które musi być kontynuowane – pożegnał uczestników T. Wallas.

A wy jak dalibyście sobie radę z tegorocznym dyktandem? Mamy dla was jego tekst,

ZOBACZ DYKTANDO

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama