Słubice: 21 kwietnia 2019   |   Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
reklama
reklama

Nagroda Viadriny dla Agnieszki Holland

Znamy nazwisko laureata 19. edycji nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzyma ją reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. Nagrodę towarzyszącą przyznano Studenckiej Poradnia Prawa w Collegium Polonicum.

agnieszka holland

Nagroda Viadriny w wysokości 5 tys. euro przyznawana jest od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Trafia do osobistości z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Wśród laureatów są m.in. Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki czy Krzysztof Penderecki.

W tym roku otrzyma ją reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. W uzasadnieniu napisano, że „podejmuje w swojej pracy twórczej, w swoich filmach, przedstawieniach teatralnych, scenariuszach i tłumaczeniach niewygodne, ale bardzo ważne tematy z historii Europy i stosunków między jej mieszkańcami”. Podkreślono, że jej filmy nie tylko odnoszą się tematycznie do Europy, ale dzięki stałej współpracy i koprodukcji z wieloma partnerami z Niemiec, Francji, Anglii czy Ukrainy przyczyniają się do międzykulturowego dialogu i porozumienia.

Nagrodę towarzyszącą otrzyma w tym roku Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum, o której działalności niejednokrotnie pisaliśmy. Kuratorium uzasadniło swój wybór niezwykłym zaangażowaniem studentek i studentów prawa, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej. Poradnia otrzyma 1000 euro.

Agnieszka Holland odbierze nagrodę 9 maja o godz. 17:00 podczas specjalnej uroczystości w siedzibie Uniwersytetu Viadrina (Logensaal). Wydarzenie będzie symultanicznie tłumaczone na j. polski. Laudację wygłosi Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej..

Zainteresowani udziałem w uroczystości mogą zgłaszać się do 6 maja przez formularz dostępny na stronie: www.europa-uni.de/viadrinapreis.

Po zakończeniu części oficjalnej zaplanowano wieczór filmowy. W kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą zobaczymy pokaz filmu pt. „Pokot”, uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale. Będzie też rozmowa z artystką. Początek o godz. 19.30. Wstęp wolny.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz protest nauczycieli?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama