Słubice: 26 czerwca 2019   |   Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
reklama
reklama

Nagroda Viadriny dla Agnieszki Holland

Znamy nazwisko laureata 19. edycji nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzyma ją reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. Nagrodę towarzyszącą przyznano Studenckiej Poradnia Prawa w Collegium Polonicum.

agnieszka holland

Nagroda Viadriny w wysokości 5 tys. euro przyznawana jest od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Trafia do osobistości z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Wśród laureatów są m.in. Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki czy Krzysztof Penderecki.

W tym roku otrzyma ją reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. W uzasadnieniu napisano, że „podejmuje w swojej pracy twórczej, w swoich filmach, przedstawieniach teatralnych, scenariuszach i tłumaczeniach niewygodne, ale bardzo ważne tematy z historii Europy i stosunków między jej mieszkańcami”. Podkreślono, że jej filmy nie tylko odnoszą się tematycznie do Europy, ale dzięki stałej współpracy i koprodukcji z wieloma partnerami z Niemiec, Francji, Anglii czy Ukrainy przyczyniają się do międzykulturowego dialogu i porozumienia.

Nagrodę towarzyszącą otrzyma w tym roku Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum, o której działalności niejednokrotnie pisaliśmy. Kuratorium uzasadniło swój wybór niezwykłym zaangażowaniem studentek i studentów prawa, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej. Poradnia otrzyma 1000 euro.

Agnieszka Holland odbierze nagrodę 9 maja o godz. 17:00 podczas specjalnej uroczystości w siedzibie Uniwersytetu Viadrina (Logensaal). Wydarzenie będzie symultanicznie tłumaczone na j. polski. Laudację wygłosi Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej..

Zainteresowani udziałem w uroczystości mogą zgłaszać się do 6 maja przez formularz dostępny na stronie: www.europa-uni.de/viadrinapreis.

Po zakończeniu części oficjalnej zaplanowano wieczór filmowy. W kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą zobaczymy pokaz filmu pt. „Pokot”, uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale. Będzie też rozmowa z artystką. Początek o godz. 19.30. Wstęp wolny.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama