Słubice: 24 stycznia 2020   |   Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
reklama
reklama

Niebieski happening na placu Przyjaźni (foto)

Drzewa w parku na pl. Przyjaźni zakwitły na niebiesko! Nie sprawiła tego wiosna, a przedszkolaki – które przyniosły niebieskie kwiatki na happening zorganizowany przez Stowarzyszenie Po PROstu. Niebieski jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Autyzm

Nie tak dawno, o tym, że wśród nas są osoby z zespołem Downa, przypominały na pl. Przyjaźni rozwieszone na sznurkach kolorowe skarpetki. 2 kwietnia odbył się tam kolejny happening, tym razem wyjaśniający temat autyzmu i przypominający, że osoby dotknięte tym zaburzeniem są również między nami.

Niebieski świat

- Przygotowaliśmy dziś na placu wiele atrakcji. Najważniejszym punktem było udekorowanie parku na niebiesko. Zajęły się tym nauczycielki i przedszkolaki ze słubickich placówek – opowiada Joanna Sierżant-Rekret, prezes Stowarzyszenia po PROstu.

Autyzm

Jak wyjaśnia, wśród podopiecznych stowarzyszenia najwięcej jest właśnie dzieci z autyzmem. – Akurat zakończył się nabór do drugiej części projektu i spośród 12 nowych podopiecznych aż 8 to właśnie dzieci autystyczne, są to malutkie dzieci. Zostały wcześnie zdiagnozowane, co jest bardzo dobre, ponieważ szybciej wejdą w proces terapeutyczny i więcej będzie można z nimi wypracować – opowiada prezes.

Oszukane zmysły

Jak osoby z autyzmem odbierają świat? Mówi się, że autyzm wprowadza zmysły w błąd. Na własnej skórze mogli tego doświadczyć uczestnicy happeningu. W kąciku terapeutycznym czekały na nich zadania takie jak sortowane lub dopasowywanie przedmiotów. Ale zadania wykonywali z zasłoniętymi oczami i w rękawiczkach.

Było mi trudno, ponieważ nic nie widziałam – powiedziała jedna z dziewczynek po wykonaniu zadnia. Przyznała, że wymagało ono od niej wyostrzenia wszystkich zmysłów.

Autyzm

Temu, co działo się w parku, z zaciekawieniem przyglądał się burmistrz Mariusz Olejniczak. - Cieszę się, że Stowarzyszenie po PROstu organizuje w naszym mieście takie inicjatywy. Uczą one wrażliwości na drugiego człowieka, uzmysławia, z jakimi problemami borykają się te osoby, co czują – powiedział. Dodał, że cieszy go również to, że tak wiele osób przyszło dziś na plac Przyjaźni, tak jak na podobny happening, który odbył się z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa (o którym również pisaliśmy).

Osoby z autyzmem czy zespołem Downa były wcześniej owiane takim tabu, niechętnie o nich mówiliśmy, a dziś uświadamiamy sobie nawzajem i wiemy, że są wśród nas, należy je traktować normalnie i pomagać im w codziennym życiu – podkreśla burmistrz.

Warto wiedzieć więcej

Dzieci i dorośli chętnie częstowali się smacznym ciastem, które upiekły mamy podopiecznych stowarzyszenia. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sil w malarstwie i stworzyć własne obrazy – oczywiście niebieskie.

Autyzm

Na sztalugach znalazły się również najważniejsze informacje na temat autyzmu. Jest to zaburzenie (nie choroba!), której na pierwszy rzut oka nie widać. - To czasami jest trudne dla rodziców lub opiekunów, bo niektóre osoby z autyzmem mają trudne zachowania, często w miejscach publicznych są traktowane jako osoby niegrzeczne czy złośliwe. Rodzice słyszą uwagi, że powinni je lepiej wychować, a te problemy nie wynikają wcale z procesu wychowania – podkreśla J. Sierżant-Rekret. I właśnie temu, żeby wiedzieć więcej o autyzmie, służą takie akcje, jak ten happening.

Kiedy bodźce przeszkadzają

My tu sobie dziś rozmawiamy, a dookoła nas jest milion bodźców, za dużo światła, ponieważ mocno świeci słońce, jest hałas… to nam nie przeszkadza, ale osoby z autyzmem mogą mieć z tym wszystkim problem, wtedy mogą pojawiać się zachowania trudne do zrozumienia dla osób zdrowych. Dlatego powinniśmy wiedzieć więcej o autyzmie – zaznacza prezes.

Autyzm

W tym celu każdy mógł wylosować z koszyka kartki z ciekawymi informacjami na temat autyzmu. Np. o tym, że takie osoby z w inny sposób odbierają bodźce. Niektóre kolory mogą je… boleć. A dźwięki bardzo przeszkadzać.

Wśród przybyłych na plac Przyjaźni byli też podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członkowie grupy cyrkowej FUNatycy – jak zwykle, zachęcali do próbowania swoich sił w różnych cyrkowych sztuczkach.

Niebieskie okna i drzewa

Wieczorem na drzewach na placu Przyjaźni do niebieskich kwiatów dołączyły niebieskie światełka – po to, aby również po zmroku podkreślić znaczenie dzisiejszego dnia.

Również Urząd Miejski zapowiedział przyłączenie się do akcji i rozświetlenie okien na niebiesko – i faktycznie, w kilku oknach zaświeciły się żarówki w tym kolorze.

To jednak również nie koniec. Różne wydarzenia związane z autyzmem, przygotowane przez Stowarzyszenie Po PROstu, będą odbywały się przez cały kwiecień (ZOBACZ).

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama