Słubice: 16 października 2019   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama

Siedziba powiatu wraca do Rzepina

Rząd podjął decyzję o zmianach w funkcjonowaniu powiatu słubickiego. Będą one głębsze niż do tej pory spekulowano. Siedziba starostwa zostanie przeniesiona do… Rzepina. Powiat przestanie więc już być słubicki, a stanie się rzepiński. Zdecydowało o tym kilka ważnych czynników.

Powiat Słubicki

Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć naszej redakcji od jednego z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu, pod koniec marca w Warszawie zapadły kluczowe decyzje dotyczące powiatu słubickiego. Był on przedmiotem zainteresowania ze względu na toczące się procesy sądowe związane z wzajemnymi roszczeniami powiatu i skarbu państwa.

Ale decyzje podjęte przez rząd mogą być dla wielu zaskoczeniem. Przy tej okazji zdecydowano o głębokiej restrukturyzacji powiatu – i przeniesieniu jego siedziby do pobliskiego Rzepina. Powiat Rzepiński ze stolicą w Słubicach i Rzepinie, istniał już w latach 1945–1958 (de facto do 1975, po przekształceniu w powiat słubicki), obejmował tereny obecnego powiatu słubickiego i częściowo sulęcińskiego. Ale zmiana związana jest nie tylko z nawiązaniem do historii, ale ma przede wszystkim uzasadnienie w teraźniejszości.

- Wpływ na tę decyzję miał fakt, że Rzepin ma obwodnicę, jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które przyjeżdżają do starostwa, ma również lepsze połączenia kolejowe, czego brak w Słubicach – wylicza nasz rozmówca.

Nie bez znaczenia jest również to, że w Rzepinie kończy się właśnie modernizacja Starego Rynku – będzie to miejsce reprezentacyjne, na którym będą mogły odbywać się uroczystości powiatowe.

rynek kapsula

Choć formalnie decyzje już zapadły, to ich ogłoszenie zaplanowano na 3 maja, podczas uroczystego otwarcia Starego Rynku w Rzepinie. Przenosiny będą też jednym z tematów dzisiejszej wizyty prezydenta Andrzej Duda w woj. lubuskim. Kancelaria głowy państwa zapowiedziała w tej sprawie krótką wizytę w Słubicach (i Rzepinie).

Co na to obecne władze powiatu? Czekamy na oficjalny komentarz.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama