Słubice: 5 grudnia 2019   |   Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubfurt już oficjalnie - ministerstwo zatwierdziło wniosek
reklama
reklama

Słubfurt już oficjalnie - ministerstwo zatwierdziło wniosek

Od dziś już oficjalnie można używać nazwy Słubfurt – dzięki staraniu władz obu miast, została wpisana do odpowiednich rejestrów – polskich i niemieckich. To kolejny krok w ścisłej współpracy na pograniczu. Ale przed urzędnikami jeszcze jedno wyzwanie – nazwy ulic w obu językach.

Most Słubice

Zatwierdzenie tej nazwy to dla włodarzy Słubic i Frankfurtu kolejny krok do budowania idei „dwumiasta”, obecnej od dawna w wielu wspólnych projektach. Samo określenie Słubfurt pochodzi od nazwy projektu artystycznego założonego przed laty przez Michaela Kurzwelly’ego. Łączy w sobie człony nazw obu miast.

Od 28 marca można tej nazwy używać oficjalnie. Określenie Słubfurt zostało wpisane do wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części zgodnego z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 13 grudnia 2012 roku, a także do ich niemieckiego odpowiednika. Władze obu miast starały się o to od kilku miesięcy.

Nowa nazwa to dla włodarzy Słubic i Frankfurtu nie tylko prestiż, ale i spore wyzwanie. Teraz możliwe, a nawet konieczne, będą kolejne zmiany, związane np. z nazwami ulic, szkół, urzędów czy różnych instytucji.

Rady Miejskie Słubic i Frankfurtu na najbliższych posiedzeniach będą dyskutować nad możliwością używania podwójnego nazewnictwa, w j. polskim i niemieckim. Jak tłumaczą urzędnicy, jeszcze do końca nie wiadomo jak będą wyglądać ujednolicone nazwy ulic. Problemem jest np. nazwa głównej ulicy we Frankfurcie, Karl-Marx Str., ponieważ zgodnie z polskim prawem, z ustawą o dekomunizacji, jej nazwa powinna zostać zmieniona.

Słubfurt

Planowane jest również powołanie rady Słubfurtu, jednak już nie w formie artystycznych happeningów jak było do tej pory, ale bardziej oficjalnie. Wybory odbyłyby się razem z polskimi wyborami samorządowymi, tyle że po obu stronach Odry. Uchwały podejmowane przez tę radę nie miałyby jednak mocy wiążącej, a jedynie opiniującą wobec ustawowych organów samorządowych Słubic i Frankfurtu.

Władze obu miast mają jeszcze jeden pomysł, ale na chwile obecną wykracza on poza kompetencje lokalnego samorządu. Mianowicie chciałyby, aby 9 maja, czyli Dzień Europy, był dla wszystkich mieszkańców Słubfurtu dniem wolnym od pracy. Do tego jednak potrzebne są rozmowy na szczeblu rządowym.

A co wy o tym myślicie? Zapraszamy do komentowania.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama