Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Gminy wspólnie uczczą 30. rocznicę wyborów z 1989 roku
reklama
reklama

Gminy wspólnie uczczą 30. rocznicę wyborów z 1989 roku

W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Tę ważną datę planują razem uczcić wszystkie gminy powiatu słubickiego. Razem z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu organizują konferencję, poświęconą polskiej drodze do wolności.

plakat solidarnosc

Zaproszone wszystkie gminy z powiatu

Z inicjatywą zorganizowania obchodów 30. rocznicy pamiętnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku wyszedł burmistrz Mariusz Olejniczak. Porozumiał się w tej sprawie z włodarzami pozostałych gmin: Rzepina, Ośna Lubuskiego, Cybinki i Górzycy.

Chciałbym nadać tej rocznicy podniosły charakter. Będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się z osobami, które w gminach z terenu powiatu słubickiego tworzyły struktury wolnego państwa. Dlatego wyszedłem z inicjatywą powołania wspólnego komitetu honorowego, składającego się z włodarzy ościennych gmin i cieszę się, że poparli ten pomysł – podkreśla M. Olejniczak.

Konferencja i wystawa fotograficzna

Z okazji okrągłej rocznicy w Collegium Polonicum odbędzie się konferencja, której współorganizatorem będzie Uniwersytet im. A. Mickiewicza. Zostanie ona poświęcona polskiej drodze do wolności. Jako termin wybrano oczywiście 4 czerwca.

Towarzyszyć jej będzie wystawa fotograficzna, przybliżająca zarówno wydarzenia sprzed 30 lat, jak i mieszkańców gmin, którzy brali w nich udział. Po konferencji wystawa odwiedzi po kolei wszystkie gminy naszego powiatu.

Konkurs dla uczniów

Wielu pamięta wydarzenia z 1989 roku, a co o nich wie młodsze pokolenie? Specjalnie dla uczniów zostanie zorganizowany drużynowy konkurs "Polska droga do wolności 1980-1990".

Odbędzie się on 16 maja w Polsko-Niemieckim Centrum Spotkań w Górzycy. Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas wspomnianej konferencji w Collegium Polonicum.

Kto ma pamiątki z tamtych lat?

Urząd Miasta zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców, aby udostępnili pamiątki z tamtego czasu. Mogą to być fotografie, dokumenty, osobiste pamiątki, wydawnictwa drugiego obiegu, plakaty (te propagandowe, jak i opozycyjne). Zostaną one sfotografowane, to właśnie na ich podstawie powstanie opisana wyżej wystawa.

W tej sprawie można kontaktować się z Beatą Bielecką, rzecznikiem Urzędu Miejskiego w Słubicach. Tel. tel. 602 184 281, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama