Słubice: 27 czerwca 2019   |   Imieniny: Cyryl, Maryla, Władysław
reklama
reklama

Sensory będą ostrzegały przed powodzią i korkami

Rusza nowy projekt, w ramach którego Słubice i Frankfurt zostaną oplecione bezprzewodową siecią inteligentnych sensorów. Stworzą je naukowcy z frankfurckiego IHP (Instytutu Leibniza dla Innowacyjnej Mikroelektroniki) i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki temu przed powodzią będą nas strzec nie tylko rozbudowane wały.

Smart River

Smart River, czyli inteligentna rzeka, to nazwa projektu, który wystartuje latem tego roku. Będzie on polegał na stworzeniu platformy, która będzie inteligentnie analizować różnorodne dane, przekazywane przez sensory. Zbudowana z nich bezprzewodowa sieć oplecie różne elementy infrastruktury Słubic i Frankfurtu. Jako pierwsza zostanie opomiarowana Odra.

- Mamy zamiar zbudować inteligentny system do zarządzania wodami w Odrze i wodami opadowymi. W tym celu na obszarach testowych Słubic i Frankfurtu zostanie zainstalowana sieć sensorów, która umożliwi ciągłą obserwację wałów, przywala i dopływów Odry – wyjaśnia dr Krzysztof Piotrowski, kierownik projektu po stronie IHP.

Tłumaczy, że w ten sposób powstanie system wczesnego ostrzegania, który w jak najszybszym czasie poinformuje odpowiednie służby i mieszkańców, o tym, że należy podjąć jakieś działania, ponieważ zbliża się zagrożenie. Stworzony przez naukowców system będzie z wyprzedzeniem informował służby obu krajów.

W przyszłości kolejne moduły platformy będą mierzyły również natężenie ruchu i zbierały informacje o korkach i wolnych miejscach parkingowych. Inteligentny system monitorowania środowiska będzie mierzył m.in. jakość powietrza, wody i gleby i zużycie energii w budynkach. Informacje mają być przekazywane w rzeczywistym czasie do odpowiednich centrów. – Dzięki temu na obszarze Słubic i Frankfurtu powstanie modelowe inteligentne miasto – podsumowuje K. Piotrowski.

smart river_plan

Pomysłodawcy projektu mają otrzymać na swoje działania ponad 1 mln euro dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizacja przedsięwzięcia została już zatwierdzona w Programie Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska.

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.