Słubice: 9 grudnia 2019   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Pod Kunowicami znaleziono ludzkie szczątki. Pochodzą z czasów słynnej bitwy (foto)
reklama
reklama

Pod Kunowicami znaleziono ludzkie szczątki. Pochodzą z czasów słynnej bitwy (foto)

Sensacyjne odkrycie związane z bitwą pod Kunowicami! Na osiedlu Zielone Wzgórza, podczas prac budowlanych, odkryto ludzkie szczątki. Prawdopodobnie są to pruscy żołnierze. Co jeszcze kryje ziemia w tamtym miejscu?

szczatki bitwa_1

Guziki dały odpowiedź

Do odkrycia doszło 6 marca, podczas kopania fundamentów pod nowy dom. Okazało się, że w wykopie znajdują się kości… Prace przerwano, a właściciel terenu zawiadomił policję. Ta zwróciła się do dr Grzegorza Podrucznego, który od lat prowadzi poszukiwania archeologiczne związane z bitwą pod Kunowicami. Naukowiec o wszystkim dał znać naszej redakcji.

Na miejscu udało mu się odnaleźć kilka guzików, na podstawie których stwierdził, że szczątki należą do ofiar tej bitwy. – Po ich identyfikacji okazało się, że to sprawa dla konserwatora zabytków, a nie dla policji czy prokuratury – powiedział G. Podruczny w rozmowie z naszym reporterem prezentując znalezisko.

Co powie konserwator zabytków?

Jednak na jego temat jeszcze nie można zbyt wiele powiedzieć. - Na pewno znajdują się tu szczątki więcej niż jednej osoby. Wśród znalezionych guzików jest kilka ze stopu miedzi i jeden cynowy, nietypowy, należy na pewno do innego żołnierza, nie jestem w stanie na razie określić jego narodowości – na gorąco ocenia znaleziska G. Podruczny. Tłumaczy, że wszystkie są dość mocno skorodowane, jednak po kilku widać, że ewidentnie należały do żołnierzy pruskich.

szczatki bitwa_2

O znalezisku został już poinformowany konserwator zabytków. Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków, ma 5 dni, żeby zareagować na zawiadomienie. W podobnych sytuacjach wydaje on decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych i przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych. W gotowości do ich rozpoczęcia są już specjaliści z muzeum w Kostrzynie nad Odrą.

Nauka na tym skorzysta

- Nie ukrywam, że to jest to, czego szukałem od paru lat. Zaangażuję się, aby ten grób jak najszybciej wyeksplorować i zaprezentować naukowe efekty – mówi G. Podruczny. Podkreśla, że bardzo cenne jest to, że właściciel zgłosił takie znalezisko – ponieważ nie wszyscy tak robią. Niektórzy nie chcą ryzykować wstrzymania budowy i opóźnień.

- Od początku byłem zdecydowany, że należy to zgłosić do odpowiednich służb. Inaczej gryzłoby mnie sumienie, do końca życia zastanawiałbym się, co tu może być… A jednak są to szczątki ludzkie, powinny zostać godnie przeniesione – mówi Marek Sterenczak, właściciel terenu.

szczatki bitwa_3

O tym, że jego znalezisko może być bardzo istotne, dowiedział się od dr Podrucznego. – Powiem tak: nie jestem strasznie zasmucony, że budowa będzie wstrzymana na jakiś czas, mam nadzieję, że krótki. Jestem zadowolony, że mogłem się przyczynić do nowych odkryć – podsumowuje.

Warto dodać, że znalezisko zostało odkryte w przypadającą w tym roku 260 rocznicę bitwy pod Kunowicami. Jakie jeszcze tajemnice kryje ziemia na Zielonych Wzgórzach? Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama