Słubice: 16 października 2019   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama

Trzeci sektor uczył się jak pozyskiwać środki

Sala starostwa powiatowego niemal pękała w szwach podczas spotkania informacyjnego dla organizacji pozarządowych, dotyczących możliwości pozyskiwania środków. Jego organizatorem był Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.

szkolenie NGO

Jakie są możliwości wsparcia dla organizacji pozarządowych z Krajowych Programów Operacyjnych, czy z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020? Jak złożyć i rozliczyć wniosek o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim? Tego właśnie mogli dowiedzieć się przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu słubickiego, którzy 5 marca tłumnie zjawili się w stali starostwa powiatowego.

Pozyskiwanie środków z różnych źródeł, czy to wojewódzkich, czy unijnych nie jest takie proste. Jednym z prowadzących szkolenie był Bogusław Zaraza, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL. Obrazowo wyjaśniał, jak we właściwy sposób przygotować ofertę, która ma szansę na wysoką punktację w konkursie. Na co zwrócić uwagę, a jakich określeń unikać?

szkolenie NGO_3

Mocny nacisk kładziony jest na rezultaty, powinny być twarde, wymierne, np. udział 30 dzieci w zawodach, a nie „poniesienie poziomu sprawności 30 dzieci” – podawał przykłady B. Zaraza.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ organizacje środki na działania zdobywają w konkursach, w których jest spora konkurencja. Trzeba umieć ubrać w słowa swój pomysł i właściwie ująć to w formularzu. – Proponuję pisanie projektu zacząć od końca, czyli od przeczytania karty oceny wniosku. Dowiemy się, za co oceniający przyznaje punkty – podpowiadał szkoleniowiec.

Pozyskane środki trzeba później rozliczyć. Podczas szkolenia była również mowa o tym, w jaki sposób należy to zrobić, jak opisać faktury itp.

szkolenie NGO_2

Przedstawiciele NGO’sów korzystali z możliwości zadawania pytań ekspertom, m.in. pytali o tzw. „umowy wolontariackie” czy wycenę pracy wolontariuszy.

To cenna dawka wiedzy, na pewno się przyda. Szkolenie było bardzo konkretne, wiele z niego wyniosłem – ocenił Jan Muzyka, prezes słubickiego oddziału Związku Dzieci Wojny.

O czym była mowa podczas spotkania? Poniżej materiały szkoleniowe.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama