Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

W ogólniaku luty upłynął pod znakiem chemii

Nie taka chemia straszna… Może być też kolorowa, wybuchowa, czyli bardzo ciekawa. Jej tajemnice szczególnie zgłębiano w Liceum Ogólnokształcącym w Słubicach w lutym, który został ogłoszony „miesiącem chemii”. Czy licealiści poczuli do niej… chemię?

chemia LO_2

Pomysłodawczynią i organizatorką różnych wydarzeń związanych z chemią była Sławomira Czerniawska, nauczycielka właśnie tego przedmiotu. Od dawna współpracuje z naukowcami z "Centrum Chemii w Małej Skali" działającego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy z dużym zapałem przybliżają młodzieży z całej Polski chemiczną wiedzę. 13 lutego kolejny już raz odwiedzili słubickie liceum i udowodnili, że chemia może być bardzo ciekawa. Było kolorowo i… wybuchowo.

Pokazy i doświadczenia

- Niektóre z eksperymentów były bardzo widowiskowe, np. kolorowe płomienie. Uczniowie również otrzymywali wodór, przy okazji rozmawialiśmy o dawnych sterowcach, które były nim napełniane i wybuchały. W kolejnym eksperymencie badali przepływ prądu przez pomarańczę czy jabłko. Okazało się, że sok jest przewodnikiem prądu – opowiada S. Czerniawska.

chemia LO_4

W warsztatach i pokazach chemicznych, oprócz licealistów, wzięli udział również uczniowie ze słubickich gimnazjów. Doświadczenia bardzo im się podobały – prowadzącym nie brakowało chętnych pomocników!

Co wymyślił Mendelejew?

Nie wszyscy wiedzą, że rok 2019 został przez ONZ obwołany Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych. A to dlatego, że w tym roku mija 150. rocznica odkrycia przez rosyjskiego uczonego Dmitrija Mendelejewa prawa okresowości pierwiastków chemicznych i stworzenia przez niego doskonale znanej wszystkim tablicy z układem okresowym pierwiastków.

Stąd pomysł na szczególny konkurs – właśnie ze znajomości tablicy Mendelejewa. Rywalizowały w nim 3-osobowe reprezentacje z prawie wszystkich klas słubickiego LO. Największą wiedzą – i do tego szczęściem! – wykazali się uczniowie klasy III d: Emilia Abrahamyan, Weronika Szmyt i Hubert Bąkowski.

chemia LO_3

Nie tylko oni poznali dobrze tajemnice układu okresowego. Jak opowiada S. Czerniawska, przez cały miesiąc uczniowie z różnych klas przygotowywali prezentacje i gazetki, w tym np. o układzie okresowym czy o chemii w środowisku.

Konkursowe pierwiastki

To właśnie to drugie zagadnienie, chemia a środowisko, było tematem Powiatowego Konkursu Chemicznego, który odbył się pod tym hasłem już po raz 12. Dzielił się na dwa etapy. W pierwszym z nich należało napisać pracę na jeden z tematów: o negatywnym i pozytywnym wpływie na środowisko wybranych pierwiastków lub o sposobach ograniczenia szkodliwych tlenków, m.in. CO2 w powietrzu. Część druga to test.

chemia LO_1

Najlepszy okazał się, podobnie jak w zeszłym roku, Bartłomiej Zimniak z Gimnazjum nr 2 w Słubicach, drugie miejsce zajęła Michalina Bielecka ze Szkoły Podstawowej nr 2, a trzecie Julia Wojtkiewicz z Gimnazjum w Cybince. Wyróżnienie trafiło do Dobrosławy Cholewczyńskiej z Gimnazjum nr 2. Po konkursie uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach i samodzielnie stworzyć… mydło.

Chemia jest… fajna!

Celem wszystkich wydarzeń związanych z chemią była i jest jej popularyzacja. – Wiem, że chemia jest dość trudną nauką, ale zależało mi, żeby zainteresować nią młodzież, bo podstawowa wiedza chemiczna przydaje się nam w życiu. Jest to wiedza dla każdego – podkreśla organizatorka.

Choć luty już się skończył, to nie koniec chemicznych atrakcji. Uczniowie liceum, przygotowani przez S. Czerniawską, odwiedzą słubickie podstawówki, żeby teraz z kolei zainteresować młodszych kolegów i koleżanki chemią. A jak? Oczywiście, będą dla nich prowadzili ciekawe eksperymenty. Taka chemia na pewno nie będzie nudna!
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama