Słubice: 23 października 2019   |   Imieniny: Marty, Marcina, Rafała
reklama
reklama

Fundacja CP rozdaje dotacje na start biznesu

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum znowu rozdaje dotacje na zakładanie biznesów społecznych, np. spółdzielni socjalnych. Łącznie można dostać 100 tys. zł, plus opieka i wsparcie finansowe w pierwszym roku działalności na rynku.

pomoc spoldzielnia_bg

W trakcie pierwszej edycji projektu „Rozkręcamy społeczny biznes”, która zakończyła się w zeszłym roku, dzięki dotacjom od Fundacji na rzecz Collegium Polonicum na terenie kilku powiatów woj. lubuskiego powstało 30 nowych spółdzielni socjalnych. Łącznie zostały stworzone 183 miejsca pracy, a wartość udzielonych dotacji wyniosła ok. 7 mln zł.

W Słubicach już skorzystali z pomocy

Z tej liczby 3 podmioty powstały na terenie powiatu słubickiego. W Cybince otwarto nastrojową „Kuźnię z pasją”, w Słubicach zawiązały się energetyczne „Żywioły”, które od tej pory rozkręciły niejedną imprezę, a w Radzikowie powstała „Zagroda leśna”, którą kojarzą np. bywalcy festynów plenerowych (konie, osiołki i króliki z zagrody były częstymi gośćmi podczas różnych imprez). Jakie biznesy społeczne powstaną w kolejnej edycji?

- Czekamy na osoby, które mają pomysł na biznes, ale brakuje im motywacji, może też wiedzy czy umiejętności do prowadzenia firmy, a przede wszystkim środków na start. Pomagamy na każdym etapie, zaczynając od pisania biznesplanu. Każda nowa firma jest pod naszą opieką przez pierwszy rok – wyjaśnia Marta Stachowska, animatorka z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, który prowadzi słubicka fundacja.

Społeczny biznes dla każdego

Zachęca do kontaktu te osoby, które mają trudności na rynku pracy, np. korzystające z pomocy opieki społecznej, osoby niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne. – Katalog osób, które mogą skorzystać z dotacji jest dość szeroki, sytuacja każdego będzie analizowana indywidualnie – podkreśla animatorka.

zywioly 2

Wsparcie z OWES dotyczy powstawania biznesów społecznych, czyli np. spółdzielni socjalnych, do której utworzenia potrzeba min. 5 osób. Dlatego M. Stachowska zaprasza przede wszystkim grupy przyjaciół, znajomych, członków rodziny, którzy chcą razem otworzyć działalność. Ile wynosi dotacja?

Można dostać aż 125 tys.

- W tej edycji jest to 25 tys. zł na stworzenie jednego miejsca pracy, maksymalnie jeden podmiot może otrzymać 5 dotacji, więc łącznie jest to suma 125 tys. zł. Później przez pierwszy rok działalności przyznajemy wsparcie pomostowe, na wydatki związane z prowadzeniem biznesu, początkowo jest to 1500 zł miesięcznie na osobę, a później 900 zł – wylicza M. Stachowska. Dodaje, że oprócz wsparcia finansowego są również szkolenia, doradztwo np. księgowe, marketingowe, finansowe.

Nabór jest ciągły, do wyczerpania dotacji. W ciągu 4 lat Fundacja na rzecz Collegium Polonicum planuje przyznać 168 dotacji na stworzenie nowych miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej. Dokładnie tyle dotacji czeka na chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w społecznym biznesie.

Skontaktuj się z animatorem

Ta droga zaczyna się od spotkania z animatorem. Kontakt: Marta Stachowska, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 603 112 487, biuro Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, budynek biblioteki CP, I piętro, pokój 209.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama