Słubice: 19 kwietnia 2019   |   Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jest smog w Słubicach? Urząd wynajął specjalny czujnik. Są już pierwsze pomiary
reklama
reklama

Jest smog w Słubicach? Urząd wynajął specjalny czujnik. Są już pierwsze pomiary

Temat smogu wraca co roku, czytelnicy również i tej zimy przysyłali nam zdjęcia „kopcących” kominów. Gdy poruszyliśmy ten temat, urzędnicy obiecali, że w Słubicach zostanie zamontowany czujnik do badania jakości powietrza. Na razie został przez gminę wypożyczony. Znamy pierwsze wyniki pomiarów.

smog

Urządzenie mierzące jedne z najbardziej szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 pracuje w Słubicach od tygodnia. Oprócz tego czujnik wskazuje temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza. Został zamontowany koło słubickiego magistratu.

Jakie są wyniki pomiarów? - Z raportów dobowych wynika, że średni poziom pyłów w Słubicach był w ostatnich dniach nieznaczny, a wynik sklasyfikowano jako bardzo dobry – informuje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach. Wyjaśnia, że urządzenie zostało wypożyczone bezpłatne do testów i będzie działało jeszcze przez tydzień. Co później?

Burmistrz Mariusz Olejniczak zapowiada, że w przyszłym roku gmina zamierza kupić kilka czujników, które będą mierzyły nie tylko poziom wspomnianych pyłów, ale też ozonu, tlenku węgla, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu - żeby mieć pełną wiedzę na temat zanieczyszczeń na terenie gminy.

Koszt czujnika podstawowego to ok. 3 tys. zł, a rozbudowanego – ok. 10 tys. zł.

Czujniki zakupione w przyszłym roku zostaną ulokowane w centralnych punktach miasta.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz protest nauczycieli?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama