Słubice: 19 sierpnia 2019   |   Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
reklama
reklama

Jest odpowiedź władz powiatu w sprawie zadłużenia

Na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda lubuski Władysław Dajczak przedstawił wyliczenia swojego urzędu dotyczące zadłużenia powiatu słubickiego. Do podanych przez LUW liczb odniosły się dzisiaj władze powiatu słubickiego. Wg nich skarb państwa jest winny samorządowi ponad 22 mln złotych.

Powiat słubicki

Nasza redakcja otrzymała dzisiaj oświadczenie podpisane przez starostę Leszka Bajona oraz wicestarostę Roberta Włodka.

- Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy informację o konferencji, której tematem była wysokość długu powiatu słubickiego wobec skarbu państwa. Informacje na niej przedstawione są jednostronne, dlatego - w naszej ocenie - wprowadzają mieszkańców w błąd - czytamy w oświadczeniu.

Obaj starostowie wyliczają sprawy sądowe, które powiat słubicki wytoczył przeciw skarbowi państwa. Dwie z nich dotyczą nieotrzymanych dotacji celowych na terminal w Świecku, a jedna zwrotu pieniędzy za jego zakup. Wg ich wyliczeń łączna suma roszczeń powiatu (łącznie z odsetkami) na dzień 7.02.2019 wynosi 22.181.481,46 zł.

W oświadczeniu czytamy, że wykonanie decyzji nakazujących powiatowi zwrot środków z tytułu opłat pobieranych na terminalu, zostało wstrzymane do momentu prawomocności, a postępowania egzekucyjne zawieszono. A kwota, którą obecnie powiat musi jeszcze spłacić, wynosi 1.058.830,83 zł (wraz z odsetkami).

Władze powiatu podkreślają, że skarb państwa nadal nie przekazuje - mimo licznych pism w tej sprawie - dotacji na bieżące gospodarowanie terminalem. Starostowie narzekają także na brak komunikacji i dobrej woli ze strony wojewody. - Cały czas - bezskutecznie - prosimy wojewodę o spotkanie i rzeczową rozmowę na temat wzajemnych rozliczeń i rozwiązania wielu problemów powiatu - piszą w oświadczeniu.

Jaki będzie finał tej sprawy? Więcej będzie wiadomo za kilka tygodni, kiedy to uprawomocni się wyrok w jednej ze wspomnianych wyżej spraw. Na ostateczne rozstrzygnięcie pozostałych przyjedzie nam jeszcze nieco poczekać.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w przesłanym przez władze powiatu oświadczeniu.

POBIERZ OŚWIADCZENIE
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama