Słubice: 24 stycznia 2019   |   Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
reklama
reklama

Kasa dla wojskowej klasy

W rzepińskim liceum pierwsze szlify zdobywają przyszli wojskowi. To jedna z trzech szkół w woj. lubuskim, która prowadzi certyfikowaną przez MON wojskową klasę mundurową. I przez to ministerstwo dofinansowaną.

klasa wojskowa

Wszystko zaczęło się w kwietniu zeszłego roku, kiedy dyrektor LO w Rzepinie Ewa Winiarczyk odebrała z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka certyfikat uczestnictwa w pilotażowym programie wspierania szkół ponadgimnazjalnych, które prowadzącą piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.

Ten program ma na celu wsparcie placówek oświatowych w taki sposób, aby szkolenie wojskowe, które jest w nich prowadzone, było spójne i zgodne z tym, które aktualnie obowiązuje w Siłach Zbrojnych RP. Program trwa dwa lata, ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także - szkolenia poligonowego.

Jak obiecuje MON, absolwenci szkół, które biorą udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, a także do Wojsk Obrony Terytorialnej. A osoby chcące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Udział w programie wiąże się również z dofinansowaniem. 9 stycznia LO w Rzepinie poinformowało o otrzymaniu od MON 56 tys. 250 zł. Udział w dofinansowaniu klasy ma również Gmina Rzepin. Krystian Pastuszak, wiceburmistrz Rzepina, podpisał w Warszawie stosowną umowę z ministerstwem.

A na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Oczywiście, będą służyły do realizacji założeń programu edukacji wojskowej. Dzięki nim kadeci z klas wojskowych otrzymali m.in. makiety broni szkoleniowej, repliki karabinków AK-47, kamizelki taktyczne, hełmy ochronne, radiotelefony, przybory do walki wręcz oraz maski gazowe F-5.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama