Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
reklama
reklama

Kasa dla wojskowej klasy

W rzepińskim liceum pierwsze szlify zdobywają przyszli wojskowi. To jedna z trzech szkół w woj. lubuskim, która prowadzi certyfikowaną przez MON wojskową klasę mundurową. I przez to ministerstwo dofinansowaną.

klasa wojskowa

Wszystko zaczęło się w kwietniu zeszłego roku, kiedy dyrektor LO w Rzepinie Ewa Winiarczyk odebrała z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka certyfikat uczestnictwa w pilotażowym programie wspierania szkół ponadgimnazjalnych, które prowadzącą piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.

Ten program ma na celu wsparcie placówek oświatowych w taki sposób, aby szkolenie wojskowe, które jest w nich prowadzone, było spójne i zgodne z tym, które aktualnie obowiązuje w Siłach Zbrojnych RP. Program trwa dwa lata, ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także - szkolenia poligonowego.

Jak obiecuje MON, absolwenci szkół, które biorą udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, a także do Wojsk Obrony Terytorialnej. A osoby chcące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Udział w programie wiąże się również z dofinansowaniem. 9 stycznia LO w Rzepinie poinformowało o otrzymaniu od MON 56 tys. 250 zł. Udział w dofinansowaniu klasy ma również Gmina Rzepin. Krystian Pastuszak, wiceburmistrz Rzepina, podpisał w Warszawie stosowną umowę z ministerstwem.

A na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Oczywiście, będą służyły do realizacji założeń programu edukacji wojskowej. Dzięki nim kadeci z klas wojskowych otrzymali m.in. makiety broni szkoleniowej, repliki karabinków AK-47, kamizelki taktyczne, hełmy ochronne, radiotelefony, przybory do walki wręcz oraz maski gazowe F-5.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama