Słubice: 21 kwietnia 2019   |   Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
reklama
reklama

Dzień profilaktyki w słubickim ogólniaku

Warto dbać o zdrowie! – takie był motto Szkolnego Dnia Profilaktyki, który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Z. Herberta w Słubicach. Można było m.in. zbadać krew, nauczyć się obsługi defibrylatora, czy założyć specjalne narkogogle. I napić smacznych, świeżo wyciskanych soków.

liceum profilaktyka_1

Szkolny Dzień Profilaktyki jest organizowany w słubickim ogólniaku co roku. – Jest to doskonała okazja do tego, żeby przypomnieć młodzieży, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie – mówi Jolanta Góra, wicedyrektor szkoły.

10 grudnia w szkolnych gabinetach odbywały się różne prezentacje, prelekcje czy szkolenia. Niektóre z nich prowadzili zaproszeni goście. Jak co roku swoje stanowisko miał słubicki Sanepid. To tu można było zbadać krew na zawartość cukru, czy nauczyć się badania piersi i jąder – czynności bardzo ważnych w profilaktyce raka.

Młodzież chętnie korzystała również z możliwości sprawdzenia, jak zachowuje się zmysł równowagi po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. A umożliwiały to specjalne narko- i alkogogle.

Jak ocenia J. Góra, największe zainteresowanie licealistów wzbudziły… manekiny, na których Piotr Napierała przy pomocy uczennicy Julii Magdulskiej uczył udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. – Młodzież bardzo chętnie ćwiczyła, staraliśmy się ich uwrażliwiać. Byli zachęcani do tego, żeby nie bali się udzielać pomocy – podkreśla J. Góra. Uczniowie nie tylko trenowali na manekinach – uczyli się również używać AED, czyli przenośnego defibrylatora.

liceum profilaktyka_2

A pełnoletni licealiści wzięli udział w spotkaniu dotyczącym honorowego krwiodawstwa i transplantologii, o czym opowiadał Leszek Parzyjagła. Wicedyrektor przyznaje, że temat bardzo zainteresował młodzież, więc zapewne przy nadarzającej się okazji zasilą oni szeregi honorowych krwiodawców.

Sami uczniowie również przygotowali dla swoich rówieśników prezentację – dotyczyła ona tematyki HIV/AIDS, w związku z przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS. Przygotowały ją Ania Szoja i Sara Mazur.

A pomiędzy prelekcjami, badaniami i prezentacjami wszyscy chętnie raczyli się zdrowymi sokami – które także zostały przygotowane przez uczniów. - Oceniam całą akcję jako udaną i mam nadzieję, że uświadomiła ona młodzieży, jak ważne jest to, żeby dbać o swoje zdrowie i pomagać innym – podsumowuje J. Góra.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz protest nauczycieli?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama