Słubice: 20 kwietnia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
reklama
reklama

Spacerowali i słuchali historii słubickiego cmentarza (foto)

Polsko-niemieckie spacery po cmentarzu komunalnym w Słubicach w dzień Wszystkich Świętych to już nasza lokalna tradycja. W tym roku dopisały i pogoda, i również frekwencja. Na wspólną wędrówkę śladami historii wyruszyła spora grupa mieszkańców Słubic i Frankfurtu.

Spacer pojednania
Słubicki cmentarz po zmroku (fot. K. Semik)

Chętni - a było ich ponad 40 osób - zebrali się o godz. 17. pod kościołem NMP Królowej Polski. I w nastrojowej scenerii zachodzącego słońca ruszyli w stronę cmentarza. Na spacer zabrali ich Roland Semik (społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą) oraz - występujący w tej roli po raz pierwszy - Adam Poholski (organizator i przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy koła TWK Słubice).

Grupa odwiedziła kilka najciekawszych, charakterystycznych punktów, z których pierwszy znajdował się jeszcze przed wejściem na obecny cmentarz, przy parku. A to dlatego, że poprzedni był większy i główne wejście było w innym miejscu. Historia „naszego” cmentarza jest długa, powstał w 1814 roku. Co ciekawe, kiedyś na stałe mieszał na jego terytorium ogrodnik. A jego brat zajmował się zielenią na sąsiednim cmentarzu żydowskim.

- Warto pamiętać, że cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt – wyjaśnia A. Poholski.

Na samym cmentarzu grupa podeszła m.in. do lapidarium, w którym znajduje się coraz więcej dawnych nagrobków. Na początku października wzbogaciło się o 55 kolejnych kamieni i tablic nagrobnych wyłowionych z nurtów Odry.

Roland Semik opowiedział historie kilku z nich, które udało się poznać. Na przykład największy i najcięższy kamień należy do Franza Collatha, właściciela przedwojennej fabryki broni Teschner & Collath. Kamień udało się przypadkowo odnaleźć kilka lat temu w parku tuż za zachodnią częścią ogrodzenia cmentarza. Jego właściciel zginął w 1942 roku, prawdopodobnie na skutek nieszczęśliwego wypadku podczas polowania.

Spacer pojednania
Słubickie lapidarium wzbogaciło się o nowe tablice

Kolejnym grobem, przy którym grupa przystanęła na chwilę była mogiła rodziny Krupów. Józef Krupa był komendantem wojennym w Słubicach w latach 1945-46.

Następnie spacerujący przeszli pod słubicki Grób Nieznanego Żołnierza, którym od lat opiekują się słubiccy harcerze. Również i w tym roku nie brakowało na nim zniczy, kwiatów i wiązanek. Niektórzy biorący udział w spacerze Niemcy byli ciekawi, czy takich miejsc dedykowanych nieznanym żołnierzom jest w Polsce więcej – i dowiedzieli się m.in. o tym najbardziej znanym, warszawskim.

W trakcie spaceru była okazja dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z obrządkami religijnymi. Przewodnicy wyjaśnili różnice między katolickim Dniem Wszystkich Świętych a ewangelicką Niedzielą Zmarłych. Była też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich. Uczestnicy zapali również znicze na wybranych grobach.

- Jedną z niespodzianek spaceru była obecność Laury Tradii, Włoszki doktoryzującej się w Instytucie Antropologii Kulturowej na renomowanym Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Interesowały ją bowiem losy grobów wojennych po obu stronach Doliny Środkowej Odry, zarówno tych niemieckich, sowieckich, jak i polskich – wyjaśnia Roland Semik. Słubiczanin ucieszył się z tej wizyty i spodziewa się, że wzmianki o ziemi słubickiej i tutejszych grobach znajdą się w jej pracy doktorskiej.

Spacer zakończył się pod współczesną budowlą - czyli kolumbarium. Tu widać było, że ten sposób pochówku nie cieszy się jeszcze dużą popularnością wśród mieszkańców naszej gminy. Zanim uczestnicy spaceru rozeszli się w ciszy, przewodnicy zaprosili ich na kolejny wieczór za rok - z zadumą, historią, przy łunie palących się tysięcy zniczy…

Więcej o historii słubickiego cmentarza można przeczytać w naszej wcześniejszej publikacji z okazji jubileuszu 200 lat jego istnienia - KLIKNIJ.

Zapraszamy do naszej fotorelacji ze spaceru.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz protest nauczycieli?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama