Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Coś do czytania na długie jesienne wieczory – nowa książka o międzywojennej architekturze Frankfurtu nad Odrą i Słubic. To okazja, żeby poznać historię m.in. kina Piast, słubickiego stadionu czy domów przy ul. Kopernika.

ksiazka zabytki
Uroczysta prezentacja książki (fot. R. Semik)

Pojawiła się właśnie ciekawa pozycja dla pasjonatów lokalnej historii. Książka nosi tytuł: „Wielka szansa. Architektura we Frankfurcie nad Odrą w czasach Republiki Weimarskiej". Można w niej przeczytać - po polsku i po niemiecku - o historii 21 szczególnych miejsc, które znajdują się na terenie Frankfurtu i Słubic.

- Swoje podrozdziały mają m.in. dawne kino "Piast", stadion w Słubicach, ale i zabudowa mieszkalna przy ul. Kopernika w Słubicach na przykładzie kamienic nr 79-82. Przy całej ulicy powstało bowiem w sumie aż 291 nowych mieszkań... - opowiada Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Autorem książki jest prof. Paul Zalewski, który od 2009 roku jest profesorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i kierownikiem studiów podyplomowych „Ochrona Europejskich Dóbr Kultury”. Wcześniej studiował historię sztuki i ochronę zabytków na w Toruniu, Heidelbergu i Bambergu i na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie.

Swój udział w powstaniu opisywanej książki mieli także: Uwe Rada i Stephan Felberg, Adam Czerneńko, Joanna Drejer, Katrin Endres, Eckard Reiß, dr Martin Schieck i Ralf-Rüdiger Targiel.

Książkę można kupić m.in. w Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej we Frankfurcie nad Odrą, która znajduje się po drugiej stronie Odry, w Domu Bolfrasa. Jej uroczysta prezentacja odbyła się 30 października w Muzeum Viadriny.

Warto wspomnieć kilka słów o okolicznościach wydania książki. To kolejny element projektu „1918 Zapomniana granica", o którym niedawno pisaliśmy, przy okazji artykułu dotyczącego wystawy pt. „Styl narodowy czy modernizm? Architektura dwudziestolecia międzywojennego w Poznaniu i we Frankfurcie nad Odrą”. Od 27 listopada do 6 grudnia będzie dostępna dla zwiedzających w bibliotece Collegium Polonicum.

Za organizacją przedsięwzięcia stoi spółka Messe und Veranstaltungs GmbH we Frankfurcie nad Odrą, a całość odbywa się pod patronatem honorowym premiera kraju związkowego Brandenburgia, marszałka województwa wielkopolskiego, prezydenta Poznania, nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą i burmistrza Słubic.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.