Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki

Seniorzy rozpoczął kolejny rok akademicki! To już 19. inauguracja Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora. Na pierwszych zajęciach dowiedzieli się, jak wygląda opieka nad seniorami w naszym powiecie.

seniorzy 19rok
Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów ruszyła po raz 19 (fot. Powiat Słubicki)

Ten rok jest szczególny w historii Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora. W 2000 roku założył ją nieżyjący już Henryk Rączkowski, pamiętany przez wielu mieszkańców Słubic i Frankfurtu ze swojej działalności na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Akademia w ten rok wstąpiła z nowymi siłami – pod swoją opiekę aktywnych, choć starszych wiekiem studentów wzięła frankfurcka spółka Arle, która m.in. uruchomiła Polsko-Niemiecki Punkt Współpracy na rzecz Seniorów. A zarządowi akademii pomogła w pozyskaniu środków z Euroregionu Pro Europa Viadrina na rozpoczynający się właśnie rok akademicki, o czym niedawno pisaliśmy.

Teraz przyszedł czas na uroczystą inaugurację roku akademickiego, która odbyła się 9 października w Collegium Polonicum. Jako pierwszy przed studentami – seniorami wystąpił starosta Marcin Jabłoński. Starosta opowiedział o ostatnich działaniach skierowanych dla starszych mieszkańców powiatu słubickiego. Mówił o powstaniu w Słubicach Domu Dziennej Opieki dla seniorów oraz transgranicznym projekcie, w ramach którego seniorzy z obu stron Odry uczestniczą w integracyjnych spotkaniach i warsztatach (wspólne grzybobranie, warsztaty kulinarne, Bal Seniora itp).

Starosta podkreślił przy tym, że potrzeby seniorów są istotne. - Możecie przychodzić do nas z każdym problemem. Macie pełne prawo do realizowania własnych potrzeb, a my mamy obowiązek wam w tym pomóc - mówił M. Jabłoński. 

O działalności Powiatowej Rady Seniorów opowiedziała jej przewodnicząca, Barbara Kwiatkowska. Przybliżyła zapisy statutu rady i to, czym chce się zajmować. A wśród nich są takie zadania jak np. lobbowanie za utworzeniem w szpitalu w Torzymiu oddziału geriatrii, czy przystąpienie seniorów z powiatu słubickiego do programu Ogólnopolska Karta Seniora, który upoważnia do zniżek na terenie całego kraju.

Kolejny wykład akademii odbędzie się 13 listopada na Uniwersytecie Viadrina (o godz. 16). Wygłosi go prof. Piotr Sałustowicz, socjolog. A będzie nosił tytuł „Zagubiony świat naiwnych w Polsce”.

Cały program na rok akademicki 2018/2019 znajduje się w naszej wcześniejszej publikacji - KLIKNIJ.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama