Słubice: 20 maja 2019   |   Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
reklama
reklama

Akcesoria poprawiające wygodę pracy w biurze

biuro

Ergonomia to pojęcie zyskujące w ostatnich latach na popularności. Nadal jednak w większości biur warunki nie sprzyjają komfortowej pracy, a wiadomo przecież, że niewłaściwa postawa przed monitorem niszczy nasze zdrowie. Tymczasem wystarczy bardzo niewiele, by tę sytuację poprawić.

Zadbanie o poprawną postawę ciała pracowników biurowych powinno leżeć w interesie zarówno zatrudnionych, jak i pracodawców. Ci pierwsi unikną wielu schorzeń wynikających z niewłaściwego ułożenia ciała, a ich przełożeni będą mieli do dyspozycji efektywniejszy zespół.

Ergonomia a efektywność

Badania Loundhose z 2016 r. dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie o związek ergonomicznego miejsca pracy z wydajnością osoby działającej przy dobrze przygotowanym biurku. 55% badanych, którzy odczuwali nawet niewielki dyskomfort spowodowany źle zaprojektowanym miejscem pracy stwierdziło, że wpływa to bezpośrednio na ich produktywność. Tymczasem TNS Polska podaje, że 9 na 10 osób pracujących przy komputerze skarży się na ból pleców, szyi lub oczu. Oznacza to ogromną ilość energii bezproduktywnie uchodzącej z pracowników działających na co dzień w niesprzyjających warunkach. Zła postawa doprowadzi również do tego, że prędzej bądź później spędzanie kilku godzin przed komputerem okaże się zbyt uciążliwe. Będzie bolał już nie tylko kark, ale cały kręgosłup, a zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Nieustannie napięte mięśnie i stawy przyczynią się do poważnych chorób, takich jak zwyrodnienie kręgosłupa czy zapalenie stawów.
 
Najważniejsze zasady ergonomii

Elementarne kwestie związane z ergonomicznym miejscem pracy wiążą się z tym, jak siedzimy. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości oraz ustawienia kąta nachylenia oparcia; dobrze by było, gdyby miało na wyposażeniu podłokietniki. Optymalne biurko przystosowane do komputera stacjonarnego ma wysuwaną półkę na klawiaturę oraz podwyższenie dla monitora, abyśmy nie musieli garbić się, patrząc w ekran. Myszką poruszamy po specjalnej podkładce z poduszką, dzięki której unikniemy zespołu cieśni nadgarstka.

Skoro mamy już odpowiedni sprzęt oraz meble, zadbajmy o właściwą postawę. Plecy powinny być wyprostowane, a ramiona rozluźnione. Do biurka lub blatu dosuwamy fotel, a następnie regulujemy jego wysokość tak, by górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości naszych oczu. Odległość od monitora powinna wynosić 45–70 cm. Klawiatura ma leżeć ok. 10 cm od krawędzi biurka. Najbardziej korzystny dla naszego zdrowia kąt między ramionami a przedramionami to 90°. Pamiętajmy też o przerwach – po każdej godzinie pracy odjedźmy od monitora na ok. 5 min, rozprostujmy się, porozglądajmy się po okolicy, żeby nasz wzrok odpoczął.

Co jeszcze może pomóc w pracy przy komputerze?

Wraz ze wzrostem zainteresowania ergonomią na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań poprawiających jakość pracy przed monitorem. Poza specjalistycznymi krzesłami biurowymi oraz sprzyjającymi komfortowej pracy biurkami, w salonach z wyposażeniem dla firm, jak np. AJ Produkty, znajdziemy całą gamę akcesoriów pomagających zadbać o zdrowy tryb życia. W przypadku mniejszych biurek doskonale sprawdzą się podpory przedramienia, które zmniejszają napięcie nadgarstka oraz obciążenie ramion. Łatwiej też przyjąć odpowiednią pozycję przed monitorem. Jeśli z kolei przy biurku brakuje podstawki pod monitor, warto zamontować dostosowany do niego uchwyt lub ramię. Ułatwi to regulację i zaoszczędzi trochę miejsca, zwłaszcza w przypadku uchwytów podwójnych.

Świadomość i działanie

Wiedza w dziedzinie ergonomii już istnieje – badania przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w 2016 roku wykazały, że 75% pracowników jest zaznajomionych z tym pojęciem. 35% badanych uczestniczyło również w szkoleniach związanych z przygotowaniem miejsca pracy. Jednak tylko 40% świadomych pracowników wciąż wyraża chęć zgłębienia wiedzy na temat ergonomii, a 55% stosuje się do zasad ergonomii – to stanowczo za mało. Znaczna większość z nas, wstając od komputera, odczuwa zmęczenie. Dlatego skoro znamy już zasady, czas wcielić je w życie – będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem, a praca przy biurku przestanie być uciążliwa.


 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama