Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Takich osób w Słubicach jest całkiem sporo – mieszkają tutaj, ale zameldowani są gdzie indziej. Ale to tu chcieliby głosować w wyborach samorządowych. Jak dopisać się do spisu wyborców? Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada i wyjaśnia: można to zrobić przez Internet. Ułatwienia przygotowano również dla osób niepełnosprawnych.

wybory klawiatura

Żeby móc zagłosować w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania, należy dopisać się do właściwego rejestru wyborców. Teraz można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet.

Jak? Należy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, a tam, za pomocą wyszukiwarki znaleźć usługę „Wpisz się do rejestru wyborców” lub przejść do niej bezpośrednio z banera. Do zalogowania się potrzebny jest Profil Zaufany, którego założenie jest darmowe i również jest możliwe przez internet. Następnie należy wskazać gminę na terenie której chcemy oddać głos.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywający w Polsce, a także obywatele RP.

Z udogodnienia przedwyborczego mogą skorzystać także osoby z niepełnosprawnością. Mogą przez internet zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Będą również potrzebowały do tego Profilu Zaufanego. Do elektronicznego wniosku muszą dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Osoby niewidome lub niedowidzące tą drogą mogą poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Taki pakiet może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania.

Na stronie obywatel.gov.pl działa również licznik, który „odmierza” ile dni pozostało do skorzystania z obu tych możliwości.



Przypomnijmy, I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a II tura wyborów na wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast dwa tygodnie później - 4 listopada.

Wdrożenie obydwu usług wyborczych online jest efektem współpracy ekspertów z Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Komisji Wyborczej oraz Centralnego Ośrodka Informatyki.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.