Słubice: 19 czerwca 2019   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Przedwojenny Sądów – wystawa fotografii i pocztówek
reklama
reklama

Przedwojenny Sądów – wystawa fotografii i pocztówek

Czy wiedzieliście, że na początku września zmarła baronowa Elisabeth Theodore Radtke, której rodzice byli ostatnimi właścicielami Sądowa koło Cybinki? Chętnie dzieliła się wspomnieniami z mieszkańcami wioski. I to m.in. z jej zbiorów pochodzić będą fotografie i pocztówki na wystawie, która pokaże przedwojenne oblicze Sądowa.

wystawa sadow

Ona doskonale pamiętała przedwojenny Sądów. Baronowa Elisabeth Theodore Radtke zmarła 4 września w wieku 94 lat. - Wielokrotnie przyjeżdżała do Sądowa i dzieliła się wspomnieniami na temat tej wioski z jej obecnymi mieszkańcami, przybyłymi tu m.in. z Polesia i Polski centralnej. To tu świętowała swoje 90 urodziny, długo pozostając „kopalnią wiedzy” o lokalnej przeszłości – opowiada Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego. Jej pogrzeb odbędzie się 2 października w Berlinie.

Przy tej okazji sołectwo Sądów, pod kierunkiem sołtys Elżbiety Piórkowskiej, przy wsparciu miejscowego regionalisty Emila Zbierskiego postanowili zorganizować wystawę, przypominającą dawne dzieje Sądowa. Składać się ona będzie z przedwojennych fotografii i kart pocztowych pochodzących z albumów przedwojennych mieszkańców Sądowa, w tym również niedawno zmarłej Theodore Radtke. Wstęp jest wolny.

Termin: 6.10.2018, godz. 15. Miejsce: sala wiejska w Sądowie

---

Krótkie przypomnienie historii Sądowa (opr. Roland Semik)

Najstarsza wzmianka o Sądowie pochodzi z 1375 r. Miasteczko należało m.in. do rodu Schaffe, od 1574 r. - do elektora brandenburskiego, przez krótki okres w XVI w. - do joannitów (którzy zamienili się z elektorem na Cybinkę), a następnie od 1580 do 1853 r. - do rodu von Winterfeld. To tu nad Pliszką powstały liczne i ciekawe zabudowania, tj. zabytkowy późnoklasycystyczny kościół z 1801 r. (obecnie kościół filialny pw. św. Antoniego), cmentarz (obecnie plac do gry w siatkówkę), plebania, nieistniejący już pałac z ok. 1830 r. wraz z zachowanym założeniem parkowym, młyn wodny – elektrownia wodna z połowy XIX w., dwa folwarki, huta dymarkowa, stolarnię (tartak), przystanek kolejowy, szkoła, dom dziecka, a nawet szpital dla inwalidów...

W pobliskim Koziczynie (niem. Steinbockwerk) działała fabryka papieru i celulozy, obecnie to m.in. hodowla pstrąga, a w Siersku (niem. Sierzig) - niemałych rozmiarów browar.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama