Słubice: 15 grudnia 2018   |   Imieniny: Nina, Celina, Walerian
reklama
reklama

Przedwojenny Sądów – wystawa fotografii i pocztówek

Czy wiedzieliście, że na początku września zmarła baronowa Elisabeth Theodore Radtke, której rodzice byli ostatnimi właścicielami Sądowa koło Cybinki? Chętnie dzieliła się wspomnieniami z mieszkańcami wioski. I to m.in. z jej zbiorów pochodzić będą fotografie i pocztówki na wystawie, która pokaże przedwojenne oblicze Sądowa.

wystawa sadow

Ona doskonale pamiętała przedwojenny Sądów. Baronowa Elisabeth Theodore Radtke zmarła 4 września w wieku 94 lat. - Wielokrotnie przyjeżdżała do Sądowa i dzieliła się wspomnieniami na temat tej wioski z jej obecnymi mieszkańcami, przybyłymi tu m.in. z Polesia i Polski centralnej. To tu świętowała swoje 90 urodziny, długo pozostając „kopalnią wiedzy” o lokalnej przeszłości – opowiada Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego. Jej pogrzeb odbędzie się 2 października w Berlinie.

Przy tej okazji sołectwo Sądów, pod kierunkiem sołtys Elżbiety Piórkowskiej, przy wsparciu miejscowego regionalisty Emila Zbierskiego postanowili zorganizować wystawę, przypominającą dawne dzieje Sądowa. Składać się ona będzie z przedwojennych fotografii i kart pocztowych pochodzących z albumów przedwojennych mieszkańców Sądowa, w tym również niedawno zmarłej Theodore Radtke. Wstęp jest wolny.

Termin: 6.10.2018, godz. 15. Miejsce: sala wiejska w Sądowie

---

Krótkie przypomnienie historii Sądowa (opr. Roland Semik)

Najstarsza wzmianka o Sądowie pochodzi z 1375 r. Miasteczko należało m.in. do rodu Schaffe, od 1574 r. - do elektora brandenburskiego, przez krótki okres w XVI w. - do joannitów (którzy zamienili się z elektorem na Cybinkę), a następnie od 1580 do 1853 r. - do rodu von Winterfeld. To tu nad Pliszką powstały liczne i ciekawe zabudowania, tj. zabytkowy późnoklasycystyczny kościół z 1801 r. (obecnie kościół filialny pw. św. Antoniego), cmentarz (obecnie plac do gry w siatkówkę), plebania, nieistniejący już pałac z ok. 1830 r. wraz z zachowanym założeniem parkowym, młyn wodny – elektrownia wodna z połowy XIX w., dwa folwarki, huta dymarkowa, stolarnię (tartak), przystanek kolejowy, szkoła, dom dziecka, a nawet szpital dla inwalidów...

W pobliskim Koziczynie (niem. Steinbockwerk) działała fabryka papieru i celulozy, obecnie to m.in. hodowla pstrąga, a w Siersku (niem. Sierzig) - niemałych rozmiarów browar.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama