Słubice: 26 maja 2019   |   Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Remont drogi Nowe Biskupice – Rzepin coraz bliżej. Za nami oficjalna inauguracja projektu
reklama
reklama

Remont drogi Nowe Biskupice – Rzepin coraz bliżej. Za nami oficjalna inauguracja projektu

Powiaty słubicki i Odra-Szprewa zainaugurowały realizację projektu, w ramach którego wyremontowanych zostanie m.in. 8,7 km drogi z Nowych Biskupic do Rzepina. 19 września w Collegium Polonicum zebrali się samorządowcy z obu stron Odry. W czasie imprezy wręczono również nagrodę „Samorządowca 20-lecia” staroście Marcinowi Jabłońskiemu.

droga rzepin

Projekt nosi tytuł „Pogłębienie współpracy administracji partnerskich powiatów poprzez inwestycje w transgraniczną sieć dróg”. Mieliśmy okazję pisać o nim już kilkukrotnie. Dziś możemy zaprezentować więcej konkretów.

Co i za ile będzie zrobione

Powiat słubicki i powiat Odra-Szprewa otrzymają ok. 3,3 mln euro na remont dwóch dróg. Po polskiej stronie będzie to droga powiatowej między Nowymi Biskupicami a Rzepinem, na której fatalny stan kierowcy narzekali od dawna, o czym była dyskusja także na naszym forum. Modernizacji doczeka się odcinek o długości 8,7 km, a szacunkowy koszt inwestycji to ok. 8 mln zł. W kosztach będą partycypowały gminy Rzepin i Słubice, które „dołożą” po 250 tys. euro.

Natomiast po stronie niemieckiej remontu doczeka się droga nr K6755, na odcinku o długości 3,7 km. Obie te drogi mają funkcję ponadregionalną oraz transgraniczną - droga powiatowa 1254F to jedyny alternatywny dojazd do autostrady A2 w Polsce, z kolei droga K6755 prowadzi do autostrad A10 i A12 w Niemczech.

Samorządowcy zaczęli projekt

Z tej współpracy, z której efektów będą korzystać kierowcy, cieszył się starosta Marcin Jabłoński. - Współpraca partnerskich powiatów z obu stron Odry wreszcie ruszyła zza biurek, a jej efekty są już widoczne – i nie myślę tu tylko o projekcie, z którego powodu tu jesteśmy, ale także o mniejszych przedsięwzięciach, skierowanych dla osób niepełnosprawnych czy naszych seniorów - mówił podczas inauguracji projektu.

konferencja powiat_droga

Na uroczystości obecni byli również samorządowcy z drugiej strony Odry: Rolf Lindemann, starosta powiatu Odra-Szprewa oraz Franz Berger, przewodniczący tamtejszej rady powiatu. Na sali zasiedli także Wiesław Kołosza, przewodniczący naszej rady powiatu, wicestarosta Leopold Owsiak, członkowie zarządu powiatu: Amelia Szołtun i Danuta Sawicka, burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis, zastępca burmistrza Słubic Roman Siemiński, a także radni z obu partnerskich powiatów oraz gmin Słubice i Rzepin.

Podczas spotkania powołano grupy projektowe - sterującą, roboczą i dwie tematyczne, zajmujące się gospodarką i turystyką.

- Teraz, gdy już w zasadzie wszystkie formalności zostały załatwione, czekamy na wbicie pierwszych łopat przy remoncie naszych dróg! – cieszyli się radni z obu partnerskich powiatów.

Wyróżnienie dla starosty

Tego samego wieczoru starosta Marcin Jabłoński został wyróżniony tytułem „Samorządowca 20-lecia” i otrzymał Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich.  „To za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej” - widnieje w uzasadnieniu uchwały zarządu Związku Powiatów Polskich.

Statuetkę oraz wyróżnienie przekazał staroście Mirosław Glaz, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Jak sam podkreślił, tytułem tym uhonorowano tylko dwudziestu starostów i prezydentów z całej Polski.

Do sprawy remontu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama