Słubice: 11 grudnia 2018   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Remont drogi Nowe Biskupice – Rzepin coraz bliżej. Za nami oficjalna inauguracja projektu
reklama
reklama

Remont drogi Nowe Biskupice – Rzepin coraz bliżej. Za nami oficjalna inauguracja projektu

Powiaty słubicki i Odra-Szprewa zainaugurowały realizację projektu, w ramach którego wyremontowanych zostanie m.in. 8,7 km drogi z Nowych Biskupic do Rzepina. 19 września w Collegium Polonicum zebrali się samorządowcy z obu stron Odry. W czasie imprezy wręczono również nagrodę „Samorządowca 20-lecia” staroście Marcinowi Jabłońskiemu.

droga rzepin

Projekt nosi tytuł „Pogłębienie współpracy administracji partnerskich powiatów poprzez inwestycje w transgraniczną sieć dróg”. Mieliśmy okazję pisać o nim już kilkukrotnie. Dziś możemy zaprezentować więcej konkretów.

Co i za ile będzie zrobione

Powiat słubicki i powiat Odra-Szprewa otrzymają ok. 3,3 mln euro na remont dwóch dróg. Po polskiej stronie będzie to droga powiatowej między Nowymi Biskupicami a Rzepinem, na której fatalny stan kierowcy narzekali od dawna, o czym była dyskusja także na naszym forum. Modernizacji doczeka się odcinek o długości 8,7 km, a szacunkowy koszt inwestycji to ok. 8 mln zł. W kosztach będą partycypowały gminy Rzepin i Słubice, które „dołożą” po 250 tys. euro.

Natomiast po stronie niemieckiej remontu doczeka się droga nr K6755, na odcinku o długości 3,7 km. Obie te drogi mają funkcję ponadregionalną oraz transgraniczną - droga powiatowa 1254F to jedyny alternatywny dojazd do autostrady A2 w Polsce, z kolei droga K6755 prowadzi do autostrad A10 i A12 w Niemczech.

Samorządowcy zaczęli projekt

Z tej współpracy, z której efektów będą korzystać kierowcy, cieszył się starosta Marcin Jabłoński. - Współpraca partnerskich powiatów z obu stron Odry wreszcie ruszyła zza biurek, a jej efekty są już widoczne – i nie myślę tu tylko o projekcie, z którego powodu tu jesteśmy, ale także o mniejszych przedsięwzięciach, skierowanych dla osób niepełnosprawnych czy naszych seniorów - mówił podczas inauguracji projektu.

konferencja powiat_droga

Na uroczystości obecni byli również samorządowcy z drugiej strony Odry: Rolf Lindemann, starosta powiatu Odra-Szprewa oraz Franz Berger, przewodniczący tamtejszej rady powiatu. Na sali zasiedli także Wiesław Kołosza, przewodniczący naszej rady powiatu, wicestarosta Leopold Owsiak, członkowie zarządu powiatu: Amelia Szołtun i Danuta Sawicka, burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis, zastępca burmistrza Słubic Roman Siemiński, a także radni z obu partnerskich powiatów oraz gmin Słubice i Rzepin.

Podczas spotkania powołano grupy projektowe - sterującą, roboczą i dwie tematyczne, zajmujące się gospodarką i turystyką.

- Teraz, gdy już w zasadzie wszystkie formalności zostały załatwione, czekamy na wbicie pierwszych łopat przy remoncie naszych dróg! – cieszyli się radni z obu partnerskich powiatów.

Wyróżnienie dla starosty

Tego samego wieczoru starosta Marcin Jabłoński został wyróżniony tytułem „Samorządowca 20-lecia” i otrzymał Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich.  „To za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej” - widnieje w uzasadnieniu uchwały zarządu Związku Powiatów Polskich.

Statuetkę oraz wyróżnienie przekazał staroście Mirosław Glaz, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Jak sam podkreślił, tytułem tym uhonorowano tylko dwudziestu starostów i prezydentów z całej Polski.

Do sprawy remontu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama