Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co słychać w polityce senioralnej? O tym, jak dużo dzieje się w zakresie pomocy, ale również integracji środowisk seniorów mówiono podczas konferencji „Powiat przyjazny seniorom”. Dom dziennego pobytu, pomoc asystentów, ale również wspólne grzybobranie czy bal – to już niedługo. A w przyszłości może również teleopieka.

konf seniorzy_1

Polityka senioralna, nie tylko w powiecie, ale po obu stronach Odry, była tematem konferencji, która odbyła się 18 września w Collegium Polonicum. – Podejmujemy coraz więcej działań, które są zorientowane na rozwiązywanie problemów i udzielanie wsparcia tzw. środowisku seniorów. Chodzi o osoby, które coraz słabiej radzą sobie w skomplikowanym świecie, wypełnionym technologią, borykają z problemami codziennymi i w tym potrzebują wsparcia i pomocy – mówił starosta Marcin Jabłoński. Podkreślał, że samorząd powiatowy ma w tej materii dużo do zrobienia i stara się na ten cel pozyskiwać środki zewnętrzne.

Opiekuńcze skrzydła powiatu

Taki właśnie tytuł nosi projekt, w ramach którego w Słubicach rozpocznie działanie Dom Dziennego Pobytu. Jego wartość to ponad 3 mln zł, a trwać będzie od października tego roku do końca sierpnia 2021 roku.

Obecnie trwa remont pomieszczeń w przychodni przy ul. Mickiewicza, po jego zakończeniu i wyposażeniu w domu znajdzie swoje miejsce 20 niesamodzielnych osób (będą mogli przebywać w nim 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku). Ale to nie wszystkie działania w ramach tego projektu.

Więcej o projekcie opowiadała Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, lidera projektu. – Wsparcie kierujemy do osób zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, w pierwszej kolejności z niepełnosprawnościami lub niesamodzielnych, o niskich dochodach. Będą oni mogli skorzystać z pomocy opiekunów lub asystentów – wyjaśniała. Takich opiekunów zostanie zatrudnionych 4, a asystentów 3 (na obszar powiatu).

Wsparcie uzyskają również opiekunowie i rodziny osób niepełnosprawnych oraz rodziny, które borykają się z różnymi problemami. Zajmie się tym Stowarzyszenie po PROStu. – Od kilku lat zajmujemy się wsparciem osób z niepełnosprawnościami, ale brakowało nam wsparcia dla ich rodzin i opiekunów. Będziemy organizować różnego rodzaju szkolenia i poradnictwo specjalistyczne właśnie dla nich – opowiada Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszenia.

konf seniorzy_3

Drugie ich zadanie to wspieranie całych rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. – Będziemy pracować z dziećmi, np. nad emocjami czy radzeniem sobie z konfliktami, a także z rodzinami, na przykład nad umiejętnościami wychowawczymi – mówi szefowa po PROstu. I podkreśla, że działania będą odbywały się tam, gdzie będą potrzebne, w Słubicach, Rzepinie, Cybince…

Kluby dla seniorów

Właśnie w Cybince zostanie poszerzona oferta Klubu Seniora. Gmina ta jako jedyna odpowiedziała na zaproszenie do przystąpienia do partnerstwa i tworzenia projektu.

- Polityka senioralna realizowana jest u nas już od jakiegoś czasu. Klub seniora działa od roku, oczekiwania przerosły nasze najśmielsze plany, ponieważ na 10 miejsc głosiło się 75 chętnych. Seniorzy działają, jeżdżą na wycieczki, są to bardzo aktywni ludzie, którzy chcą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, stąd bardzo cieszę się z tego, że udało się pozyskać na to dodatkowe środki – mówił Marek Kołodziejczyk, burmistrz Cybinki.

Współpraca seniorów z obu stron Odry

Taki cel przyświeca projektowi „Transgraniczna wymiana seniorów powiatów Słubickiego i Odra-Szprewa”. Podczas konferencji przedstawiciele rad seniorów obu powiatów opowiedzieli o swoich działaniach i dalszych planach – także tych wspólnych. – Ten projekt ma na celu integrowanie polskich i niemieckich seniorów i ścisłej współpracy między powiatowymi radami. Efektem będzie podpisanie porozumienia o współpracy – mówi Anna Gołębiowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

A po to, żeby seniorom nie brakowało okazji do integracji, spotkań i rozmów, PCPR zaprosi ich na kolejne wydarzenia: grzybobranie na rzepińskim Bobrowym Szlaku (27 września), warsztaty kulinarne na Zefirze (5 i 8 października). – Już można się zgłaszać. Zależy nam na tym, żeby nasi seniorzy przy tych okazjach ciekawie spędzili wspólnie czas – zachęca A. Gołębiowska.

Zgłoszenia do 21 września przyjmuje PCPR: tel. 95 758 21 40 (wew. 23) lub 505 251 043.

A na zakończenie będzie jeszcze jedna okazja do miłego spędzenia czasu – bal, który odbędzie się 10 października, w połączeniu z obchodami Tygodnia Seniora. Miejsce jeszcze nie jest znane – ale już zapowiada się dobra zabawa. To właśnie podczas balu zostanie podpisane wspomniane wcześniej porozumienie między obiema radami.

konf seniorzy_2

Teleopieka, jak to działa?

Wicestarosta słubicki Leopold Owsiak powiedział o jeszcze jednym pomyśle, który być może nabierze konkretniejszych kształtów. A ma nim być teleopieka, polegająca na tym, że zdalnie monitorowany byłby stan zdrowia osób starszych, mieszkających samotnie.

W przypadku jakiegoś niepokojącego zdarzenia, po naciśnięciu przycisku, który dana osoba miałaby w domu, czy na ręce, system uruchomiłby przywołanie centrum, które skontaktowałoby się z daną osobą i w razie potrzeby powiadomiło odpowiednie służby – opowiadał L. Owsiak. Ten pomysł jest jeszcze w fazie planowania, ale jak podkreślił wicestarosta, podobne rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w naszym kraju i warto z nich korzystać.

- Cieszę się, że tyle dzieje się, jeśli chodzi o pomoc seniorom. Tego typu spotkania są bardzo potrzebne – powiedziała naszej redakcji jedna z uczestniczek konferencji. Zarówno nasza rozmówczyni, jak i wiele pozostałych osób, jeszcze na miejscu wypełniło wstępne zgłoszenia, wyrażając chęć skorzystania z pomocy opiekuna lub wzięcia udziału w zajęciach klubu seniora.

O tym, jak będą przebiegać organizowane dla seniorów wydarzenia, będziemy informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.