Słubice: 25 marca 2019   |   Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
reklama
reklama

Uroczyste odsłonięcie pomnika na pl. Sybiraków

Przed nami niezwykle ważne dla Słubic wydarzenie– odsłonięcie Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. To zwieńczenie kilku lat starań wielu osób, którym zależało na takiej formie upamiętnienia polskiej historii.

pomnik 001

Data 17 września jest szczególna – tego dnia przypada Światowy Dzień Sybiraka. To także dzień napaści ZSRR na Polskę. A w tym roku, roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzień ten będzie w Słubicach obchodzony wyjątkowo. Odbędzie się poświęcenie i uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę.

- To najważniejsza data w kalendarzu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. I zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu. Władze miasta spodziewają się wielu gości, dlatego apelują, aby nie parkować samochodów na gminnej drodze wokół placu.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 11. Udział w niej wezmą Sybiracy, władze samorządowe, przedstawiciele różnych organizacji oraz wielu zaproszonych gości. Msza będzie miała uroczystą oprawę muzyczną – przygotowuje ją orkiestra Victoria z Rembertowa. Muzycy wykonają utwór skomponowany specjalnie na tę uroczystość. Wcześniej, bo o godz. 10.30, orkiestra da krótki koncert.

Natomiast o godz. 13. odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie nowego pomnika – który już stoi na pl. Sybiraka. A o tym, jak ważnym jest symbolem dla mieszkańców niech świadczy m.in. to, że wciąż palą się pod nim znicze i leżą wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy, pomnik przedstawia przedstawicieli trzech pokoleń słubiczan: repatriantów ze wschodu Polski, ich dzieci i wnuki. Na jego szczycie znajduje się orzeł zrywający się do lotu, który jest symbolem patriotyzmu. A na pomniku wyryte są m.in. słowa papieża Jana Pawła II, skierowane do kombatantów, weteranów i Sybiraków: „Dziękuję dzisiaj synom naszego narodu za to, że nie szczędzili ofiar i wyrzeczeń, broniąc najwyższych wartości: wolności i godności człowieka.”

Autorem pomnika jest poznański rzeźbiarz Robert Sobociński, absolwent ASP w Poznaniu, który stworzył m.in. Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, który stoi w parku przy ul. Fredry w Poznaniu czy pomnik Chopina w Manchesterze.

Inicjatorami powstania monumentu byli słubiccy sybiracy. Wraz z grupą mieszkańców i społeczników w 2015 roku powołali Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości w Słubicach. Dzięki ich staraniom i ofiarnej pracy przy zbiórce środków udało się zebrać ponad 28 tys. zł. Resztę potrzebnej kwoty dało miasto - gmina Słubice przeznaczyła na budowę pomnika ponad 220 tys. zł.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama