Słubice: 19 sierpnia 2019   |   Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
reklama
reklama

Uroczyste odsłonięcie pomnika na pl. Sybiraków

Przed nami niezwykle ważne dla Słubic wydarzenie– odsłonięcie Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. To zwieńczenie kilku lat starań wielu osób, którym zależało na takiej formie upamiętnienia polskiej historii.

pomnik 001

Data 17 września jest szczególna – tego dnia przypada Światowy Dzień Sybiraka. To także dzień napaści ZSRR na Polskę. A w tym roku, roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzień ten będzie w Słubicach obchodzony wyjątkowo. Odbędzie się poświęcenie i uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę.

- To najważniejsza data w kalendarzu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. I zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu. Władze miasta spodziewają się wielu gości, dlatego apelują, aby nie parkować samochodów na gminnej drodze wokół placu.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 11. Udział w niej wezmą Sybiracy, władze samorządowe, przedstawiciele różnych organizacji oraz wielu zaproszonych gości. Msza będzie miała uroczystą oprawę muzyczną – przygotowuje ją orkiestra Victoria z Rembertowa. Muzycy wykonają utwór skomponowany specjalnie na tę uroczystość. Wcześniej, bo o godz. 10.30, orkiestra da krótki koncert.

Natomiast o godz. 13. odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie nowego pomnika – który już stoi na pl. Sybiraka. A o tym, jak ważnym jest symbolem dla mieszkańców niech świadczy m.in. to, że wciąż palą się pod nim znicze i leżą wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy, pomnik przedstawia przedstawicieli trzech pokoleń słubiczan: repatriantów ze wschodu Polski, ich dzieci i wnuki. Na jego szczycie znajduje się orzeł zrywający się do lotu, który jest symbolem patriotyzmu. A na pomniku wyryte są m.in. słowa papieża Jana Pawła II, skierowane do kombatantów, weteranów i Sybiraków: „Dziękuję dzisiaj synom naszego narodu za to, że nie szczędzili ofiar i wyrzeczeń, broniąc najwyższych wartości: wolności i godności człowieka.”

Autorem pomnika jest poznański rzeźbiarz Robert Sobociński, absolwent ASP w Poznaniu, który stworzył m.in. Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, który stoi w parku przy ul. Fredry w Poznaniu czy pomnik Chopina w Manchesterze.

Inicjatorami powstania monumentu byli słubiccy sybiracy. Wraz z grupą mieszkańców i społeczników w 2015 roku powołali Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości w Słubicach. Dzięki ich staraniom i ofiarnej pracy przy zbiórce środków udało się zebrać ponad 28 tys. zł. Resztę potrzebnej kwoty dało miasto - gmina Słubice przeznaczyła na budowę pomnika ponad 220 tys. zł.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama