Słubice: 16 grudnia 2019   |   Imieniny: Albina, Zdzisław
reklama
reklama

Tak było w Drzecinie na gminnych dożynkach (foto)

Pogoda jak na zamówienie, radość z zakończenia żniw, dziękczynienie za plony i dobra zabawa… To wszystko i o wiele więcej czekało na tych, którzy w minioną sobotę wzięli udział w dożynkach gminnych w Drzecinie.

Dożynki Drzecin

Tegoroczne dożynki miały polsko-niemiecki, czyli sąsiedzki charakter. Uroczystości odbyły się w Drzecinie, a jako goście udział w nim wzięli przedstawiciele Bossen. Festyn przyciągnął wielu tych, którzy chcieli razem z rolnikami świętować zakończenie żniw.

Do Drzecina przyjechali również radni i przedstawiciele władz. Wśród gości znalazł się Mariusz Olejniczak , przewodniczący rady miejskiej i jeden z kandydatów na burmistrza w nadchodzących wyborach, a także inny kandydat  - Tomasz Pisarek. Pojawił się także Leopold Owsiak, wicestarosta słubicki. Na dożynki przybyła również delegacja z Niemiec, wśród gości była Milena Mann, zastępca nadburmistrza Frankfurtu oraz Eberhard Vetter, sołtys zaprzyjaźnionego Bossen.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św., która została odprawiona w miejscowym kościele. Przed ołtarzem stanął okazały wieniec, który jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Drugim jest chleb – i jego również nie mogło zabraknąć podczas mszy i później, dożynkowych uroczystości. Oba te symbole szły na czele korowodu, który po mszy udał się na plac przed świetlicą. Za nimi szli tancerze ze Studia Tańca Bohema, ubrani w ludowe stroje, oraz mieszkańcy i goście.

A na podwórzach dookoła gospodarze przygotowali różne instalacje, ze słomy, dyń… A nawet nie zabrakło figur gospodarza i gospodyni pozdrawiających przechodniów i popijających swojskiego Mamrota. „Wspólną pracą i dobrocią we wsi ludzie się jednoczą” – głosił jeden z transparentów.

Dożynki Drzecin

Po dotarciu na plac pod świetlicą gospodarz imprezy, Ryszard Świderski, sołtys Drzecina otworzył uroczystość.  A wspomnianym chlebem przedstawiciele lokalnych władz częstowali mieszkańców i gości. A później rozpoczęły się tańce i zabawa! Do tych pierwszych zachęcali, a niektórych nawet porwali, tancerze z Bohemy. Czas umilił również występ chóru z Bossen. Nie brakowało również uroczystych momentów. Leopold Owsiak z PSL wręczył 3 rolnikom odznaczenia – złote koniczynki.

A na zewnątrz, na placu trwała zabawa! Goście mogli również podziwiać rzeźby w drewnie, które powstały podczas rozgrywanego tego samego dnia konkursu. Wygrał go Michał Świderski, który wyczarował z drewna postać słowiańskiego woja. Za swój trud otrzymał piłę spalinową. Kolejne miejsca zajęli Marek Siedlecki, Paweł Kaczmarczyk i Paweł Szołtun.

Co jeszcze czekało na uczestników festynu? Dzieciaki z uśmiechami na buziach szalały na lubianych dmuchańcach-skakańcach. I brały udział w zajęciach plastycznych – własnoręcznie malowały torby, które będą mogły zabrać na zakupy lub do szkoły. Albo… spróbować zbudować coś z zapałek. Modelarską pasją zarażał młodszych Grzegorz Trzmielewski.

Do twórczego wykorzystywania swoich zdolności zachęcała również Kuźnia z Pasją, która pokazywała swoje wyroby z gliny. Wszystkie wzory były niepowtarzalne! Inna spółdzielnia, słubickie Żywioły przyjechały ze swoją fotobudką. Każdy mógł zrobić sobie szalone pamiątkowe zdjęcie.

A dorośli mogli zadbać o swoje zdrowie - zmierzyć poziom cukru lub ciśnienia. I jeśli nie było zbyt wysokie, raczyć się smakołykami takimi jak kiełbasa z grilla czy swojski chleb ze smalcem. Swój słynny chleb na zakwasie zaprezentował Ryszard Kapica, którego wypiek promował woj. lubuskie w Unii Europejskiej. A po jedzeniu? Taniec, zabawa! Nie brakowało również chętnych do zabawy przy muzyce – impreza skończyła się późno w nocy.

Jak było w Drzecinie? Zapraszamy do naszej fotorelacji!

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama