Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W naszym powiecie nikt nie został okradziony w ten sposób, ale w ostatnim czasie oszuści uaktywnili się w niemal całym woj. lubuskim. Kilka starszych osób straciło oszczędności życia. Dlatego policja apeluje – jeśli macie w rodzinie osoby starsze, porozmawiajcie z nimi, żeby nie dali się nabrać na sztuczki oszustów.

policja dyzurka

Niestety, osoby starsze są jednym z ulubionych celów oszustów. – Ci, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych cały czas zmieniają metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też policjantów. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie” – wyjaśnia Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej komendy policji.

Jak wobec tego bronić się i nie dać się złapać? M. Jankowska apeluje przede wszystkim o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych.

Ale apel ten kieruje nie tylko do seniorów. Przede wszystkim do ich najbliższych – i sąsiadów. Czyli tych, którzy mogą ich ostrzec i uświadomić, jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają. - Rozmawiajmy z naszymi babciami, dziadkami, starszymi sąsiadami i osobami samotnie zamieszkującymi, że są oszuści, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość, łatwowierność i zabrać im wszystkie życiowe oszczędności. Ostrzegajmy ich przed oszustami – zachęca policjantka.

Jak się zachować, gdy ktoś chce pieniądze

Jak mają się zachować seniorzy, do których niespodziewanie zadzwonił ktoś, prosząc o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy? Policja podaje kilka konkretnych wskazówek:
  1. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
  2. Nigdy nikomu nie przekazuj swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych
  3. Nie działaj w pośpiechu i nie podejmuj od razu pieniędzy z banku - odłóż termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  4. Potwierdź informację u członków rodziny. Poradź się znajomych, rodziny czy policjanta.
  5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda pieniędzy, zadzwoń pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformuj o takiej sytuacji.
  6. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformuj policję – nr alarmowy 112.
Uwaga, policja!

M. Jankowska dodaje, że ostatnio modne wśród oszustów jest podawanie się za… policjantów. Dlatego podkreśla, że policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy. I wyjaśnia, jak zachowują się prawdziwi policjanci.

- Nieumundurowani funkcjonariusze policji są zobowiązani do okazania legitymacji służbowej, w taki sposób, aby umożliwić zainteresowanemu odczytanie osobiste jego danych, numeru służbowego, organu wydającego, a policjanci ponadto podają nazwę swojej jednostki. W trakcie interwencji funkcjonariusze podają również podstawę prawną i faktyczną prowadzonych czynności służbowych – mówi M. Jankowska. Przypomina, że prawdziwi policjanci nie będą wykonywali czynności procesowych w miejscach odludnych, czy też w ciemnych bramach.

Co najważniejsze: w razie jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast bez wahania poinformować policję – czyli zadzwonić pod 112.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.